Na filmovém festivalu si koupili alkohol i nezletilí, zjistila ČOI

  15:20
Devět případů, kdy restauratéři nalili alkohol nezletilým. To jsou nejzávažnější prohřešky, které při letošním karlovarském filmovém festivalu zjistili kontroloři České obchodní inspekce (ČOI). Nejčastěji pak naráželi na už dlouholetou klasiku - podměrečné nápoje a neodpovídající gramáž u jídla.

„Někdy to bylo zcela bez skrupulí,“ popsal zkušenosti kolegů Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI pro Karlovarský a Plzeňský kraj.

Podle jeho slov jsou právě alkohol a drogy u mladistvých jedny z priorit, které sleduje současná vláda prostřednictvím svého koordinátora. „Proto se i my na problematiku mladistvých a drogových závislostí zaměřujeme,“ vysvětlil Řezáč. 

S kontrolory proto do terénu vyráželi i mladiství figuranti. „Všechny případy postupujeme do správního řízení,“ podotkl ředitel inspektorátu.

Do středy absolvovali inspektoři 70 kontrol restauračních provozů ve festivalových Karlových Varech. Pochybení zjistili ve třiceti případech. „Situace je o trochu lepší než v minulých letech,“ zhodnotil výsledky kontrol Řezáč. 

Šizené nápoje i jídlo, to se na festivalu nemění

Nejčastější prohřešky obchodníků se z dlouhodobého hlediska nemění. „Jde o nedodržení míry nápojů a váhy pokrmů,“ potvrdil Jan Řezáč. Z těchto prohřešků pak pramení předražení kontrolních nákupů. 

Například v jednom případě inspektoři zjistili neodpovídající gramáž jídla. Majitel restaurace totiž nezdůraznil, že váha masa je za syrova,“ dokumentoval ředitel inspektorátu.

Stejně jako v předchozích letech pomáhali místním inspektorům ČOI i kolegové z jiných regionů. „Letos na jeden den přijeli pracovníci inspektorátu pro Jihočeský kraj a Vysočinu,“ dodal Jan Řezáč.