Česká Lípa přišla o útulek. Majitel se o zvířata nestaral, tvrdí radnice

  16:14
Majitel útulku v Dobranově zrušil smlouvu s Českou Lípou a město přišlo o jediný útulek pro psy. Představitelé radnice poukazovali také na to, že se útulek o zvířata špatně stará. Majitel tvrdí, že ho chtělo město novými podmínkami ožebračit.
Jezevčice Maruška poté, co ji lidé i s jejími štěňaty zachránili z...

Jezevčice Maruška poté, co ji lidé i s jejími štěňaty zachránili z dobranovského útulku. | foto: Azyl Matýsek

Místo původního paušálu 680 tisíc korun ročně totiž loni začal majitel útulku dostávat pevnou taxu 2 200 korun za přijatého psa. A z toho se prý nedá žít.

„Nebrali mě jako partnera, ale jako otroka. Dřív jsem útulek dotoval z jiných peněz, ale teď v důchodu už na to nemám,“ potvrdil MF DNES Jan Vávra.

V ukončení spolupráce prý sehrály roli i osobní spory s představiteli radnice, kteří dlouhodobě kritizovali některé nesrovnalosti v chodu útulku.

Zvířata byla plná blech a červů

Vávra prý psy povinně nečipoval, někteří byli podvyživení a nemocní. Loni lidé upozornili na případ feny a jejích šesti vyhublých štěňat, kterým kdosi do misek nasypal velké granule a ona je nebyla schopna pozřít. Zvířata byla plná blech a červů.

Majitelka Azylu Matýsek v Kamenickém Šenově Martina Marešová pak zveřejnila šokující snímky vyhublé feny z dobranovského útulku.

Vávra se tehdy obhajoval, že útulek nedokáže psům zajistit podmínky, jaké mají doma. „Pes v útulku nikdy nebude jako kabelkový pes doma na gauči,“ zdůrazňoval loni Vávra a odmítal jakákoliv pochybení.

Je ale zřejmé, že tento případ uspíšil rozhodnutí českolipské radnice nastavit financování útulku jinak. Změna plateb z pevného paušálu na platbu za psa se ale také nesetkala s úspěchem.

„Nebyl týden, abychom nemuseli řešit psa uvázaného u útulku, o něhož jsme se dle smlouvy museli také postarat a zaplatit za něj panu Vávrovi. Konzultací v jiných útulcích jsem pak zjistila, že uvázaný pes u útulku bývá naprostou výjimkou, která se stává tak dvakrát do roka. V Dobranově to bylo dvaatřicetkrát, což je nenormální,“ připomíná českolipská místostarostka Alena Šafránková. Naznačuje tak, že Jan Vávra počty zaběhnutých psů uměle navyšoval, aby získal více peněz.

Psi jsou nejdřív v kotcích

Do listopadu chce českolipská radnice najít nový útulek, kam by zaběhnuté psy vozila. „Zatím jednáme s útulky v Kozlech a v Děčíně. Pokud bychom příští rok vyhodnotili, že spolupráce nefunguje, zvážili bychom zřízení vlastního útulku,“ nastínila Šafránková.

V České Lípě fungují takzvané záchytné kotce, kde končí všichni odchycení psi na 48 hodin. Starají se tam o ně dobrovolní hasiči. Pokud se o zvířata přihlásí majitelé do 48 hodin, rovnou jim je vydají a není třeba je převážet do útulku. Tímto způsobem jen letos v srpnu umístili dvanáct psů, z toho pouze dva skončili v Dobranově, neboť se o ně nikdo nepřihlásil.

Městská policie navíc zaběhnuté psy fotí a sdílí na Facebooku, takže více než 70 procent všech tuláků se v kotcích ani pořádně neohřeje.

Fakt, že s Janem Vávrou je těžké vyjít, potvrzují i bývalí představitelé vedení města. Někdejší místostarosta Tomáš Vlček kupříkladu dosvědčil, že kvůli pochybení provozovatele mu museli udělovat pokuty.

„Celkově byla jednání s panem Vávrou obtížná a vztahy diplomaticky řečeno napjaté. Vyhrotily se poté, co město přijalo vyhlášku o čipování psů a logicky nutilo pana Vávru čipovat, k čemuž se kdysi smluvně zavázal, ale nečinil to,“ podotkl nedávno Vlček.