Ordinujte u nás, láká Česká Lípa lékaře. Nabízí až půl milionu korun

  6:20
Až půl milionu může získat doktor, který si v České Lípě otevře svoji ordinaci nebo převezme ordinaci po lékaři odcházejícím do důchodu. Radnice nabízí peníze v rámci dotací vypsaných zastupitelstvem, letos chce mezi lidi rozdělit bezmála 30 milionů korun. Na lékaře připadají tři miliony korun.
Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Chybí nám tu především stomatologové, lékaři pro dospělé, pediatři, očaři a revmatologové,“ upřesnila starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Lékaři mohou podávat žádosti o dotaci od 4. do 18. dubna, zastupitelé je budou schvalovat 29. května, peníze by tak úspěšným žadatelům měly přijít na účet v průběhu letošního června. 

Problém se jenom přesune, upozorňuje lékař

Nalákat lékaře na dotaci se město pokoušelo již loni. Nabízelo v součtu tři miliony korun. Žádného doktora ale nabídka neoslovila. Již tehdy se mnozí nad pobídkou podivovali.

„Nevím, na koho cílí. Pro lékaře třeba z Liberce by bylo neefektivní do České Lípy dojíždět, stěhovat se tam bude těžko, pokud má rodinu a vazby tady. Takže ta pobídka může oslovit maximálně tak lékaře v českolipské nemocnici, odkud je může odlákat. A problém s nedostatkem lékařů se přesune zase tam,“ zamýšlel se loni liberecký pediatr Martin Zítek, který sám odešel z krajské nemocnice a bez cizí pomoci si otevřel vlastní ordinaci.

Nejdál ve shánění nového pediatra zašly Doksy, kterým na začátku loňského roku odešla do penze lékařka Blanka Špalková.

Její ordinaci převzala společnost MediClinic, té se ale nedařilo nového lékaře najít. Třebaže nabízela garantovaný příjem sto tisíc korun měsíčně a služební vůz, nikdo nejevil zájem. 

Radnice dokonce nabídla služební byt. Luxusní nabídku nakonec nová lékařka vyslyšela, řada lidí už ale své děti zaregistrovala u jiných lékařů v České Lípě nebo Mladé Boleslavi.