Za vykácení části CHKO dostala stavební firma další půlmilionovou pokutu

  15:42
Už třetí pokutu související s nelegální činností udělila Česká inspekce životního prostředí žďárské stavební společnosti Aquasys. V součtu se sankce blíží jednomu milionu korun. Firma podle inspektorů poškodila část chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Podle inspektorů životního prostředí firma Aquasys u Stržského potoka ve Žďárských vrších bez povolení vykácela 1400 metrů čtverečních dřevin a na jejich místo navezla stavební odpad. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Inspektoři z havlíčkobrodského pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní firmě udělili pokutu ve výši 520 tisíc korun. Je to trest za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny z jarních měsíců roku 2015.

„Konkrétně byla pokuta udělena za vykácení nejméně 1400 metrů čtverečních dřevin bez povolení a dále za navezení a rozhrnování stavebních a demoličních odpadů, zemin i kamení na území CHKO,“ uvedla ve své zprávě mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

„Při terénních úpravách například došlo k zavezení mokřadu, nevratnému poškození původního půdního pokryvu a změně vodního režimu v CHKO. Vykácení rozsáhlé části břehového porostu Stržského potoka změnilo krajinný ráz lokality,“ popsal Jan Panský, ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Podle inspektorů odpady pocházely z demolice polyfunkčního domu Duna ve Žďáru nad Sázavou, kamení a zemina z budování obchvatu v Mělkovicích.

Inspektoři ČIŽP už za tuto rozsáhlou nelegální činnost v CHKO Žďárské vrchy firmě Aquasys uložili na konci loňského roku dvě pokuty v celkové výši 420 tisíc korun. Vztahovaly se k uložení stavebního odpadu ke Stržskému potoku a úpravu jeho toku (více o případu čtěte zde).

„Sankcí 520 tisíc korun za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny se nyní celá kauza uzavřela,“ doplnil Panský.

Stavební firma však s vyměřenými pokutami nesouhlasí a chce se jim bránit právní cestou. Potřebné úkony provádí její advokát Miloslav Voborník. „Proti novému rozhodnutí podáváme správní žalobu a proti těm prvním kasační stížnost. Dál vyjadřovat se k tomu v tuto chvíli nebudeme,“ konstatoval právní zástupce.

Loni v prosinci Voborník pochybení firmy přiznal, trval ovšem na tom, že odpadu bylo přibližně desetkrát méně, než inspektoři uvádějí. Pravil také, že ho firma už odvezla a uhradila jednu z pokut ve výši 120 tisíc korun. O zbylých třech stech tisících se ale stále vede právní boj.