Češi se nejvíce bojí uprchlíků, terorismu a vlastních nemocí

  9:08
Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se lidé v České republice nejvíce bojí migrace, terorismu a vlastních nemocí. Podle výsledků pociťuje nějaké obavy 58 procent lidí, naopak 42 procent se ničeho neobává.

Výsledky výzkumu CVVM z prosince 2016. | foto: CVVM

Jako velkou hrozbu pro bezpečnost vnímají lidé nejčastěji teroristy (71 procent), uprchlíky (63 procent) a mezinárodní organizovaný zločin (60 procent). Počet lidí, kteří cítí nějaké obavy, meziročně klesl o 10 procentních bodů a vrátil se tak na úroveň roku 2010. Obavy pociťují častěji ženy, starší lidé a ti, kteří nejsou spokojen se svým životem a životní úrovní.

Obavy častěji přiznávají obyvatelé Moravy a Slezska a stoupenci levice, zejména KSČM. V dlouhodobém srovnání, které sahá až do roku 2002, je současná úroveň obav vůbec nejnižší, jakou agentura ve svém šetření zaznamenali, i když výsledek z prosince 2010 je s aktuálním stavem statisticky srovnatelný.

Největšími hrozbami pro lidi jsou terorismus, uprchlíci, organizovaný zločin a radikální náboženská hnutí (54 procent). S odstupem je následují cizinci v ČR (26 procent) a krajní levice, respektive cizí zpravodajské služby (shodně 21 procent). Za reálné považuje vypuknutí války 37 procent lidí. Podle 31 procent je velkou hrozbou ekonomická krize a 30 procent se obává epidemie. V porovnání s prosincem roku 2015 výrazně poklesl podíl těch, kteří se obávají války (o 13 procentních bodů).

Průzkum probíhal od 2. listopadu do 12. prosince a zapojilo se do něj 1028 respondentů.