Češi by podle průzkumů dali svatbám gayů zelenou

  8:00
Přibližně šedesát procent Čechů by podpořilo manželství stejnopohlavních párů. Zákon, který by takové sňatky gayům a lesbám umožnil, by měli letos projednat poslanci. Výsledky několika aktuálních průzkumů veřejného mínění zveřejnila platforma Jsme fér.

Pochod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů i translidí (LGBT) Prague Pride (12.8.2017). | foto:  František Vlček, MAFRA

Iniciativu vede Koalice za manželství, která sdružuje několik iniciativ, která bojují za manželství homosexuálů. Platforma zprůměrovala tři aktuální výzkumy agentur Median, CVVM a PEW Research a z nich vyplynulo, že stejnopohlavní manželství mají podporu zhruba šedesáti procent veřejnosti. Podpora takových sňatků klesá s věkem. Do 29 let podporují manželství gayů zhruba tři čtvrtiny, nejvíce konzervativní skupinou jsou naopak muži nad 45 let, kde se proti vyslovilo 49 procent z nich. Podle analytika Medianu Daniela Prokopa převládá tato skupina i v české politice, a proto je česká politika konzervativnější než veřejnost.

V debatě na toto téma často zaznívá argument, že česká veřejnost není na svatby gayů připravena. Ten je ale podle Prokopa mylný, protože data ukazují, že česká veřejnost je liberální a není pravda, že drtivá většina společnosti to odmítá. Manželství stejnopohlavních párů nejvíce podporují voliči Pirátů (75%), nejmenší zastání má naopak u voličů KDU-ČSL (44%) a komunistů (45%).

Kdy začne zákon o zrovnoprávnění manželských svazků Sněmovna projednávat není jisté, protože na zařazení jako pevný bod do programu teprve čeká. Aktivisté se vyslovují pro to, aby se zákon začal projednávat co nejdříve. Prezident Miloš Zeman se už ale nechal slyšet, že by zákon o manželství homosexuálů vetoval. Jeho veto by tak musela Sněmovna přehlasovat silou 101 poslanců.