Projekt na byty v budějovickém vnitrobloku narazil, i kvůli parkovišti

  11:22
Investor, který plánoval ve vnitrobloku u Lannovy třídy v Českých Budějovicích stavět obchodní centrum Černý pelikán, zkrachoval. Na části jeho bývalých pozemků chce teď firma VAV development vybudovat rezidenční dům s komerčními prostory. Podle zjištění krajského úřadu jsou ale v projektu vady.

Vnitroblok je ohraničený ulicemi Rudolfovská, Štítného, Jeronýmova a Lannovou třídou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Krajský úřad posuzoval již vydané územní rozhodnutí stavebního úřadu. 

Záměr postavit dům se 46 byty v proluce mezi ulicemi Rudolfovská, Štítného, Jeronýmova a Lannovou třídou je sice podle kraje v souladu s platným územním a regulačním plánem města, ovšem nejasnosti jsou kolem kapacity plánovaného parkoviště. Má tam být zhruba 200 stání, přitom pro majitele bytů se počítá pouze se čtvrtinou míst. Zbytek bude komerční.

Krajský úřad projekt vrátil stavebnímu úřadu k přepracování. Podle vysvětlení vedoucího odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řízení Luboše Průchy je nejasné využívání parkoviště, hlavně jak souvisí s takzvaným veřejným zájmem. Není jasné, jestli žadatel nepřekročil v projektu limit počtu parkovacích míst pro celý blok.

Odbor našel v projektu více chyb. Investor například udává bytový dům se čtyřmi patry a podkrovím, ve skutečnosti to je pět podlaží.

Historie vnitrobloku

Je součástí Vídeňského předměstí. Původně ho pokrývaly dvorky a zahrádky. Nejkrásnější kout se vzácnými stromy byl při bytovém domě ve stylu art deco rodiny Hajíčků ve Štítného ulici. Z Rudolfovské ulice do vnitrobloku zasahovala provozovna jatek. Prostory částečně vyčistila a zbourala firma MONT TD, která plánovala Černého pelikána. Po roce 2010 zkrachovala a její pozemky rozprodal insolvenční správce. Nový bytový dům chce postavit společnost VAV development z Hluboké nad Vltavou. K územnímu řízení se přihlásila také pražská společnost WIRAX, která má zájem o stavbu parkoviště. Podle údajů z obchodního rejstříku je její majetek zastavený u banky. Územní rozhodnutí na stavbu vydal stavební úřad v červenci 2017, v těchto dnech ho krajský úřad zrušil a vrátil zpět.

Do stavebního řízení se vyjádřilo několik obyvatel žijících v ulici Štítného. Vadí jim předimenzované parkoviště, výška budovy a její zastiňování okolí. Mají obavy z hluku a smogu.

Podobně reagovali před deseti lety obyvatelé na projekt Černého pelikána, který měl mít čtyři patra a na střeše parkoviště pro 244 aut. Problémy s tímto záměrem měla tehdy také budějovická radnice, která se obávala v souvislosti se stavbou dopravních potíží v přilehlých ulicích.

„Z takového zastavování uvnitř bloků domů nadšený nejsem, ale pokud je projekt v souladu s územním plánem, nemůžeme s tím moc dělat,“ tvrdí náměstek primátora pro územní rozvoj František Konečný (ANO).

Obytný dům s parkovištěm v proluce bloku naopak nevadí místním firmám a institucím. Poukazují na to, že parkování potřebují.

„Při úpravě Štítného ulice jsme přišli o několik parkovacích míst. Děti k nám vozí rodiče z celého kraje. Plánované velké parkoviště nám nevadí, i když pro naše zaměstnance bude asi drahé a nevyužijí ho,“ míní ředitel Speciální školy ve Štítného ulici Jiří Zemko.

Také jeden z bývalých odpůrců Černého pelikána a místní obyvatel Kryštof Kratochvíl tvrdí, že takovou stavbu na pozemcích, kde jsou zatím jen ruiny a nepořádek, by toleroval. Bývalý krásný prostor s dvorky a zahrádkami už stejně nikdo nezachrání. Podobně čas odnesl dvorky a zahrádky i v jiných částech města. Zakryly je bytové domy a parkoviště.

„Někteří obyvatelé před lety tady prodali své zahrádky firmě, která plánovala Černého pelikána. Naše rodina odolala. Teď máme uprostřed města malou oázu zeleně a klidu. Samozřejmě sleduji vývoj tohoto místa dál. Vím, že tu mají komerční plány další majitelé pozemků. Uvidíme také, co s městem udělá nový územní plán,“ upozorňuje Kratochvíl.

V současnosti připravují Budějovice zadání nového územního plánu města. Zatím běží výběrové řízení na zhotovitele. Do soutěže se přihlásili v řádném termínu čtyři zájemci. Jenomže od výběru po zhotovení územního plánu mohou následovat roky.

S veřejnou diskusí nad podobnými projekty mimo jiné i s pomocí spolků souhlasí i jeden z autorů prvního českobudějovického územního plánu po roce 1990 architekt Petr Hrůša. Ten prosazoval na území krajského města víc zeleně a veřejných prostor.

„V Anglii se tomu říká lokální komunita. Velkou sílu má v Praze a Brně,“ uvedl před časem Hrůša pro MF DNES.

Firma chce stavět ve vnitrobloku u Lannovy třídy v centru Českých Budějovic.

Firma chce stavět ve vnitrobloku u Lannovy třídy v centru Českých Budějovic.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz