Černý kašel se šíří Ostravskem, postihl i personál Vítkovické nemocnice

  10:32
Dávivý neboli černý kašel, který se letos výrazněji šíří v Moravskoslezském kraji, zejména na Opavsku a Ostravsku, postihl i personál Vítkovické nemocnice z holdingu Agel. Podle informací MF DNES se tam nakazilo čtrnáct zaměstnanců různých oddělení.

U většiny se nákaza projevila jen rýmou či slzením očí. V dusivý kašel by nemoc vyústila, kdyby se včas nedočkali léčby.

„V kraji letos onemocnělo už přes padesát lidí. To je více než dvojnásobek pacientů za celý loňský rok. Není to ale nijak mimořádné, dávivý kašel se objevuje v cyklech,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Právě proto hygienici doporučují očkování malých dětí, pro které může onemocnění do jednoho roku znamenat vážný problém, ale i lidí, kteří s kojenci přicházejí běžně do styku, včetně prarodičů.

„Doporučujeme i očkování těhotných žen. Vakcína chrání je a protilátky získá i plod. Vhodnou skupinou pro přeočkování v dospělosti, kdy protilátky z dětství postupně mizí, jsou i zdravotníci, hlavně z dětských, novorozeneckých a porodních oddělení,“ líčí Martinková.

Berou antibiotika a jsou doma

Onemocnění zdravotníků z Vítkovické nemocnice blíže komentovat nechtěla. Řekla jen, že všichni s potvrzeným onemocněním a také nosiči bakterií bez příznaků nemoci dostávají antibiotika a dobu léčení musí strávit v domácí izolaci.

To potvrdila i mluvčí Agelu Lucie Drahošová. „V kraji letos vzrostl počet lidí nakažených černým kašlem a onemocnělo i čtrnáct zdravotníků Vítkovické nemocnice. Byli léčeni antibiotiky v domácí izolaci. Většina již je zpět v pracovním procesu,“ řekla Drahošová.

Podotkla, že v této věci společnost úzce spolupracuje s hygieniky. „A nad rámec našich povinností již několik týdnů provádíme ve Vítkovické nemocnici plošnou preventivní kontrolu zaměstnanců,“ dodala Lucie Drahošová.

Po letošní zkušenosti chce navíc firma v blízké budoucnosti přijmout i další preventivní opatření. „V současnosti připravujeme pro naše zaměstnance zařazení bezplatného očkování dvojvakcínou proti černému kašli a tetanu,“ upřesnila mluvčí.