Černých skládek přibývá, u popelnic se najde pohovka i lednička

  10:32
Města ve Zlínském kraji bojují s černými skládkami. Lidé ke kontejnerům vyhazují velkoobjemový a často také nebezpečný odpad. Hrozí jim za to až padesátitisícová pokuta, najít viníky je ale těžké.
Černá skládka bují i u srázu od kruhového objezdu v Růžodole.

(ilustrační snímek) | foto: Miloslav Lubas

Ačkoli radnice nabízejí dostatek možností, jak se zbavit nepotřebných věcí a materiálů, pro řadu obyvatel je nejjednodušší nechat je stát u popelnic. Likvidace černých skládek přitom vyjde ročně na statisíce korun.

„V současné době vznikají černé skládky nejčastěji u odpadových nádob, ať už se jedná o popelnice na sídlištích, nebo stanoviště nádob na tříděný odpad. V letošním roce narůstá počet míst, kde obyvatelé odpad ukládají, především starý nábytek, a to zejména na sídlišti Jižní Svahy,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Největší krajské sídliště ale není samotné. Roztrhané oblečení, nefunkční elektronika, nadměrné plasty či nepotřebný stavební materiál jsou k vidění i na Obecinách, v Malenovicích nebo na Kudlově.

Místa, na nichž lidé vytvářejí černé skládky, mají také jinde. „Nejčastěji se objevují v odloučených lokalitách, jako je Poschla, v Tyršově ulici, kde žijí sociálně slabí, a ve Štěpánské ulici pod nadjezdem,“ vypočítala referentka úseku odpadového hospodářství vsetínské radnice Vlasta Živocká.

Kolik loni stála likvidace černých skládek

  • Zlín: 300 000 Kč
  • Vsetín: 209 000 Kč
  • Uherské Hradiště: 200 000 Kč
  • Kroměříž: 132 000 Kč

Zdroj: radnice jednotlivých měst

Lidé přitom mohou nadměrný nebo nebezpečný odpad odevzdat do sběrného dvora, využít svozu odpadu. Radnice rovněž v pravidelných intervalech přistavují speciální kontejnery.

„Snažíme se o kvalitní odpadovou politiku, zvyšujeme počty kontejnerů na tříděný odpad, provádíme pytlový svoz odpadů a přistavujeme kontejnery na objemný odpad,“ sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Sázíme i na osvětu – zejména informujeme obyvatele o možnostech třídění a odkládání odpadu prostřednictvím letáků, webových stránek města a sociálních sítí, pořádáme osvětové akce pro veřejnost či výukové programy pro děti,“ dodal.

Touto cestou chtějí města jít i do budoucna, jiné možnosti už nevidí. „Každý občan dostává do schránky každoročně brožurku o odpadech, kde má uvedeny všechny potřebné informace,“ zmínil kroměřížský mluvčí Jan Vondrášek.

Radnice se shodují v tom, že za vytvářením černých skládek stojí neukázněnost, neochota, lenost a lhostejnost lidí.

„Když se chcete zbavit většího množství odpadu, máte ve Vsetíně dost možností, jak si odvoz zařídit a nenechávat odpovědnost za odvoz odpadů na někom jiném. V tomto případě na technických službách, které tak učiní na náklady města, tedy nás všech,“ upozornila Živocká.

A peníze, které města na likvidaci stovek černých skládek vydávají, nejsou zdaleka malé. Například krajský Zlín vynaložil za posledních pět let na tento problém 300 tisíc korun každý rok.

Nemalý je rovněž postih, který hrozí tomu, kdo černou skládku vytvoří. Odkládání odpadu mimo vyhrazená místa je přestupek, za nějž je možné uložit pokutu až padesát tisíc korun.

Autor: