V rekreační oblasti roste rozlehlé sídlo. Část je černá stavba, tvrdí úřady

  11:28
Jalovec patří v létě i v zimě k nejnavštěvovanějším rekreačním střediskům na Třebíčsku. V poslední době tam na kopci vzniká uprostřed přírody rozlehlé soukromé sídlo, jehož část ale postrádá potřebné povolení. Hrozí tak, že bude muset být zbourána. Majitel si to ale nepřipouští.

Už na začátku stavby je zřejmé, že velký srub s upravenou plochou kolem bude novou dominantou Jalovce. Ale zatímco rozestavěný srub potřebné povolení má, vedle stojící a již hotová nová chata nikoliv.

„Je zahájené řízení o odstranění této stavby. Majitel si požádal o dodatečné povolení,“ popsala Jitka Milostná ze stavebního úřadu v Okříškách.

Jenže to má háček. Podle starosty Číchova, kam oblast Jalovce spadá, je nový areál pouze ze dvou třetin v souladu s územním plánem. Navíc zastupitelé dodnes přesně nevědí, co dalšího kromě srubu bude součástí velkého sídla.

„Ta chata je černá stavba, která stojí blízko lesa. Majitel se nikoho neptal a postavil to tam,“ popsal starosta František Veleba.

Když zjistili, že mají platit sto tisíc, vzali zastupitelé souhlas zpět

Zastupitelé podle něj nejsou stavbou rozměrného soukromého sídla nijak nadšení. Nelíbí se jim také, že se během stavby zhoršila kvalita příjezdové cesty. Také tam již delší čas stojí odstavený stavební jeřáb, který zabírá parkovací místa pro návštěvníky, což je teď na prahu lyžařské sezony problém.

Přesto zastupitelé Číchova původně schválili změnu územního plánu ve prospěch této stavby. Po čase ale své rozhodnutí vzali zpět. To když se dozvěděli, že změna by stála obecní pokladnu 98 tisíc korun.

Fotogalerie

Nyní chtějí, aby tuto částku zaplatil podnikatel z Třebíčska Aleš Valenta. Právě on stojí za budováním nového sídla kolem srubu na Jalovci. A kvůli němu se má měnit územní plán.

„Už jsme ho dvakrát zvali a dvakrát se nedostavil,“ popsal starosta. Zastupitelé také chtějí vědět, co všechno kolem srubu vznikne.

Podle Valenty půjde o sídlo určené k rodinné rekreaci. „To ostatní je zatím v plenkách. Teď nemám co říct, možná za rok budu vědět víc,“ sdělil Valenta. Podle něj ale určitě nebude celé sídlo do roka hotové, přestože už je poměrně dlouho rozestavěné.

Valenta si uvědomuje, že hrozí odstranění černé stavby, která je součástí sídla. „Ale nepředpokládám to. Domluvili jsme se, že ten pozemek bude vyčleněný pro rekreační výstavbu,“ dodal.

Podle stavebního úřadu nemůže být sídlo komerčně využívané

Ví ale, že se po volbách změnilo složení zastupitelstva. A chce se sejít se starostou Číchova. Valenta ovšem nechtěl potvrdit, jestli zaplatí požadovaných 98 tisíc obci. „To je věc dalšího jednání,“ řekl. Neodpověděl ani, proč již hotová chata vznikla bez povolení.

Podle Jitky Milostné ze stavebního úřadu bude muset Valenta dodat všechny potřebné doklady a souhlasná stanoviska, aby mohl doufat v dodatečné povolení stavby.

V první řadě ale musí být celý areál v souladu s územním plánem. A to podle starosty teď není.

Milostná dodala, že sídlo kolem srubu nemůže být komerčně využívané. Je určeno pouze k rodinné rekreaci. A překvapilo ji, že číchovští zastupitelé zatím dávali tomuto plánu zelenou.

Vedle podnikatele Valenty se na tomto areálu dříve podílel i Jaromír Šindel, bývalý brankář hokejové reprezentace. „Už tam ale nejsem, svůj podíl jsem prodal,“ uvedl Šindel.

Autor: