Část Černé louky znovu ožije, díky novým fakultám Ostravské univerzity

  17:56
Pokud vše klapne, změní se okraj ostravského výstaviště Černá louka, kde je tramvajová smyčka, areál miniatur světových památek Miniuni a jinak mrtvé plochy. Stane se z něj místo vyhledávané studenty i veřejností, především fanoušky sportu a umění.

Takto mají vypadat univerzitní budovy na Černé louce v centru Ostravy. | foto: Vizualizace: Ostravská univerzita

Ostravská univerzita totiž právě dokončuje přípravu projektu „studentského městečka“ a už v červnu požádá ministerstvo školství o evropské dotace na jeho stavbu ve výši až 900 milionů korun.

„Věřím, že nejpozději za tři a půl roku tady budeme stát a otvírat dvě unikátní budovy: jednu s hudebními i výstavními sály pro klastr umění a designu fakulty umění a druhou s rozsáhlými sportovišti pro katedru studií lidského pohybu pedagogické fakulty. Nový multifunkční areál bude sloužit studentům i veřejnosti,“ řekl v úterý rektor Ostravské univerzity Jan Lata přímo na místě plánovaných staveb.

Právě tam totiž podepsal s ostravským primátorem Tomášem Macurou smlouvu o darování necelých čtyř hektarů městských pozemků škole. O daru pro univerzitu rozhodovali ostravští zastupitelé minulý týden.

Spěchali, aby univerzita mohla pozemky s tržní hodnotou kolem 42 milionů korun využít jako svou pětiprocentní spoluúčast v žádosti o dotace. Ne všichni zastupitelé ale se smlouvou souhlasili. Ne že by nechtěli podpořit univerzitu a výstavbu na Černé louce, ale asi hodinu diskutovali o tom, co se stane, když univerzita dotace nezíská a plánované budovy nepostaví.

„Jaké máme záruky, že město nepřijde o cenné pozemky v centru města?“ zajímalo zastupitele.

„Pokud univerzita budovy nepostaví, pozemky městu vrátí,“ ujišťoval své kolegy primátor Macura.

„Je to tak,“ potvrdil v úterý i rektor Lata. „Ale věřím, že to nebude nutné. Na přípravě staveb pracujeme už dva roky. Vše je předjednané. Dotaci bychom měli získat,“ míní.

Škola teď nemá komorní sál ani sportoviště. Postaví si unikáty

Nové univerzitní budovy vyrostou mezi divadlem Antonína Dvořáka a řekou Ostravicí. Blíž k řece, takřka na jejím břehu, má stát třípatrová budova s moderním zázemím pro sport, zdraví a technologie.

„Jsme jediná univerzita v zemi, která nemá vlastní sportoviště, za jejich pronájem platíme dva miliony ročně,“ říká rektor Lata s tím, že výstavba nového sportoviště jim naopak umožní prostory pronajímat.

„Vnitřní dominantou našeho sportovního centra má být hala pro míčové sporty, která bude zabírat dvě patra a bude ji možné dělit do tří menších celků. Na tu naváže kvalitní gymnastický sál pro výuku dětí i dospělých,“ líčí kancléřka Ostravské univerzity Monika Šumberová.

„Dominantou viditelnou zvenčí budou dráhy na střeše pro běžce i bruslaře, které navážou na celé třetí patro výzkumného zázemí. I to bude unikátní, jeho součástí bude laboratoř pro studium přirozeného lidského pohybu i magnetická rezonance, která ukáže, jak funguje organismus po sportovní zátěži,“ dodává Šumberová.

Budova bude hrát barvami

Výjimečná má být i budova pro hudební část fakulty umění. „Komorní sál bude mít nejkvalitnější akustiku v zemi. Vnější obal budovy bude z hliníkových trubek. Jeho část osadíme LED diodami, které budou svítit podle hudby. Lidé venku tak sice neuslyší koncert, ale zprostředkujeme jim hudbu vizuálně,“ popisuje záměr Šumberová.

Když se někteří zastupitelé zdráhali souhlasit s darováním pozemků univerzitě, zajímalo je, co bude s Miniuni a tramvajovou smyčkou. Podle primátora ale vedení města už dávno počítá s přemístěním obou staveb.

„Dokud to bude možné, zůstanou v provozu na svém místě. Až bude potřeba, areál Miniuni přestěhujeme pod Slezskoostravský hrad a rozhodneme o smyčce. Je více variant,“ řekl Macura.