Rok 2019: V regionu půjdou nahoru ceny především za vodu, někde i za odpad

  7:50
V novém roce si lidé v Pardubickém kraji budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Porostou hlavně částky za vodu. Ceny za jiné služby se ve většině případů nemění vůbec nebo pouze mírně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

V Pardubicích a okolí zdraží voda o více než čtyři procenta. Vodné a stočné se zvýší o 4,35 procenta, stoupne z 89,60 na 93,50 koruny za metr krychlový.

Za vodné si firma bude účtovat 44,90 koruny a stočné 48,60 koruny za metr krychlový. Cenu ovlivňují vyšší investice do modernizace vodovodní sítě a infrastruktury. Kromě toho vodárny kalkulují do výsledné ceny očekávanou inflaci ve výši až 2,5 procenta.

Další poplatky zůstávají zatím beze změny. Nemění se výše poplatků za psy či odvoz odpadu, platné vyhlášky zůstávají zatím stejné jako v minulém roce.

V Ústí poroste jen cena vody

Ani v Ústí nad Orlicí se nebudou měnit ceny za poplatky za psy či odpad, městskou hromadnou dopravu či v městských kulturních zařízeních.

„V roce 2019 dochází pouze ke zvýšení cen vodného a stočného o 2,3 koruny včetně DPH,“ uvedl tajemník města Marcel Klement.

Vodné a stočné tak v Ústí nad Orlicí příští rok zdraží na 79,41 koruny za metr krychlový. Vodárny do ceny promítají zvyšující se náklady. Město má kolem 15 tisíc obyvatel, většina domácností vodu odebírá z městského zdroje.

Vodné bude stát 31,63 koruny a stočné 47,78 koruny za metr krychlový. „Zdražují se energie, zdražují se pohonné hmoty, rostou ceny stavebních prací. Museli jsme to zohlednit,“ uvedl pro ČTK ředitel vodárenské divize společnosti Tepvos Michal Kaválek.

Vodárna ročně investuje deset až 20 milionů korun do obnovy sítě. Příští rok připravuje opravy vodovodu v ulicích Tvardkova, Dělnická, Družstevní a další opravy budou v ulicích Polská, Královéhradecká a Příkopy a v místní části Knapovec.

„Všechno, co vyděláme, dáváme zpátky do infrastruktury,“ řekl Kaválek. Podle informací vodáren je cena vodného a stočného v Ústí nad Orlicí stále pod cenovým průměrem v České republice.

Svitavy zdraží popelnice o 60 korun

Ve městě Svitavy pro rok 2019 odsouhlasili dvě změny v poplatcích.

„Je to cena za vodné a stočné - vodné bude stát 37,98 korun za metr krychlový včetně DPH, což je zvýšení o 2,48 koruny oproti roku 2018, a stočné se zvýší na 43,38 korun za metr krychlový včetně DPH, což je zvýšení o 0,94 korun oproti roku 2018. Cena dohromady je tedy 81,36 korun za metr krychlový včetně DPH. Zvýší se také cena za odpady - poplatek za komunální odpad bude 660 korun za osobu a rok, což je zvýšení o 60 korun oproti roku 2018,“ uvedl tiskový mluvčí města Svitavy Jiří Johanides.

Chrudim kvůli vyšší ceně vody zdražuje vstupné do bazénu

Zdražovat budou také vodárny na Chrudimsku. Fixní složka ceny za vodné se pro malé odběratele s vodoměrem do 2,5 metru krychlového za hodinu zvýší o 106 korun na 842 korun ročně, za stočné o 78 korun na 883 korun včetně DPH.

Pohyblivá složka za vodné zůstává na 43,15 koruny a za stočné na 36,33 koruny za metr krychlový včetně DPH stejně jako letos. Vyšší ceny jsou způsobeny růstem mezd zaměstnanců, zdražováním odběrů vody z povrchových toků a vstupních surovin.

Příští rok bude také provozní firma platit za nájemné za vodárenskou infrastrukturu 100 milionů korun, o jeden milion více než letos.

Vodovody a kanalizace Chrudim, které jsou ve vlastnictví měst a obcí, letos investovaly do tří desítek akcí na úpravy vodárenské sítě zhruba 50 milionů korun. Příští rok by do 29 projektů mělo směřovat téměř 80 milionů korun.

Spotřeba vody v chrudimském regionu v posledních letech klesla pod úroveň 80 litrů na osobu a den. Přitom 80 litrů se uvádí jako hygienické minimum.

V Chrudimi zůstává většina ostatních poplatků na úrovni letošního roku. Svoz komunálního odpadu a poplatky za psa se nemění, jízdné MHD také ne, placené parkování bude na stejných částkách, stejně tak nájemné v městských bytech.

„Jediná změna se bude týkat vstupného na městská sportoviště, kde se vzhledem ke zvyšování cen energií počítá s plošným navýšením o 5–10 procent. Konkrétní číslo v tuto chvíli nejsme schopni sdělit, vedení organizace je právě v procesu počítání nákladů na provoz. Změny se budou týkat například krytého bazénu, koupaliště či zimního stadionu,“ uvedla tisková mluvčí města Chrudim Sylva Drašnarová.