Pacienti mívají i přes sto znamének, melanomy najde celotělový skener

  17:16
Na zhoubný melanom v Plzeňském kraji mezi lety 2004 a 2014 zemřelo skoro 400 lidí, což je nejvíce ze všech regionů. Diagnostiku nyní usnadní nový celotělový skener, který pořídila Fakultní nemocnice v Plzni pro svoji Kožní kliniku.

Josef Pokorný z Oseku u Rokycan je pacient, kterému v roce 2010 na Kožní klinice FN v Plzni diagnostikovali zhoubný melanom neboli rakovinný nádor kůže. Tehdy mu bylo pětatřicet let.

V úterý byl v nemocnici na kontrole a patří k prvním pacientům, kteří vyzkoušeli nový přístroj, takzvaný celotělový skener. Nemocnice ho pořídila za téměř půl milionu korun a je první fakultní nemocnicí v Česku, která přístroj vlastní.

Zařízení bude sloužit při diagnostice melanomu, což je nejzávažnější forma rakoviny kůže a její výskyt se stále zvyšuje. Skener je vhodný hlavně pro pacienty s velkým množstvím pigmentových znamének. Právě do této skupiny Josef Pokorný patří.

Přístroj by měl ročně vyšetřit stovky pacientů. Josefu Pokornému po kontrole lékař Tomáš Fikrle oznámil, že na kůži nenalezl žádné nesrovnalosti.

Do fakultní nemocnice se Pokorný v roce 2010 dostal na doporučení své praktické lékařky Věry Babkové, která ordinuje v Rokycanech.

„Pan doktor tehdy provedl vyšetření a našli jedno znaménko, které bylo nebezpečné, tak to odstranili. Bylo to velice rychlé. Ráno jsem odjel a večer jsem byl doma,“ konstatoval pacient, který vítá, že nemocnice celotělový skener pořídila.

Podle něj se tím zdokonalí sledování znamének, takže se sníží riziko, že by se něco přehlédlo. Josefa Pokorného lékaři pochválili, že před lety přišel s rakovinou v raném stádiu. „Včasné zjištění a chirurgické odstranění jsou dvě nejvýznamnější věci pro další život pacientů s touto kožní rakovinou,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Skener pořídí digitální celotělovou fotografii a díky speciálnímu softwaru v časovém odstupu porovná nálezy a vyhodnotí změny. „Vyšetření je vhodné pro pacienty, kteří mají velké množství znamének. Pacientů s více než sty znaménky registrujeme velké množství,“ řekl lékař Tomáš Fikrle.

Vysvětlil, že nová technologie digitálně překryje dvě fotografie pořízené v časovém odstupu a odhalí případné změny ve velikosti, barvě a ohraničení a tak pomůže včas odhalit vznikající melanom.

„Pacienty s melanomem a různými pigmentovými névy, lidově znaménky, vyšetřujeme ve specializované névové poradně,“ uvedl přednosta kliniky Karel Pizinger.

Loni podle něj provedli lékaři tři tisíce vyšetření a melanom našli u 218 pacientů. „Celotělový skener zdokonalí původní dermatoskopické vyšetření a bude najednou vyšetřovat celé tělo,“ popsal Pizinger.

Melanom může vzniknout kdekoli na kůži

Ke zpřesnění diagnostiky používají lékaři kromě skeneru i další dermatoskopické přístroje. Poslední novinkou je i nejmodernější digitální dermatoskop, který nemocnice zakoupila ze sponzorského daru.

Významným krokem vpřed podle přednosty je, že kožní nálezy lze sledovat současně z více ambulancí na počítačové síti. Melanomy tak budou ve FN pod větší kontrolou.

Podle Pizingera mohou vzniknout na kterémkoli místě kůže, ale také na sliznicích. Příkladem je genitál, oko či ústa. Melanom vzniká hlavně ve středním věku od 30 do 50 let, u mužů i po sedmdesátce. „U mužů se vyskytuje častěji na hrudníku, u žen na končetinách,“ řekl Pizinger.

Melanom je podle něj zákeřný tím, že na něj špatně funguje léčení s pomocí ozařování či chemoterapie. Mírnou nadějí je podle něj v posledních letech biologická léčba.