Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

  10:42,  aktualizováno  12:43
Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, uhynula na otravu účinnou látkou tohoto přípravku, prokázaly to laboratorní testy.

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou nástrahou. | foto: Stanice na záchranu živočichů Bartošovice

Čápy lidé našli na katastru obcí Služovic a Oldřišova. „U jednoho z exemplářů leželi v bezprostřední blízkosti zobáku na zemi také uhynulí hraboši. Tím více jsme samozřejmě zpozorněli. Dnes jsme obdrželi sken protokolu o zkoušce ze Státního veterinárního ústavu v Olomouci, ze kterého vyplývá, že čápi byli otráveni,“ informoval ve čtvrtek vedoucí záchranné stanice Petr Orel.

Ve volatech čápů a u jednoho i v žaludku testy prokázaly vysoce toxický fosfid zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně Stutoxu II. Podle ochránců přírody je to důkazem druhotných otrav po použití Stutoxu II na polích.

Obavy se potvrdily

„Lze si jen velmi obtížně představit, že by čápi sezobávali přímo otrávené granule, naopak hraboši patří k hlavní složce jejich potravy. Potvrzují se tak obavy ochránců přírody a oprávněnost pozastavení výjimky pro plošnou aplikaci tohoto jedu,“ konstatoval Orel.

V Moravskoslezském kraji jde zatím o první prokázaný úhyn ptáků na otravu účinnou látkou přípravku Stutox II.

„Vůbec jsme nepředpokládali, že by v této oblasti jed někdo aplikoval. Gradace hrabošů tady není tak velká jako například na střední Moravě,“ uvedl Orel.

Úhyn čápů řeší veterináři i kontrolní ústav

Doplnil, že příroda si s hlodavci sama poradí a jak rychle jejich populace roste, tak rychle i klesá. „U nás v záchranné stanici jsme letos zaznamenali poměrně rekordní příjem mláďat běžných druhů sov, jako kalous ušatý, či puštík obecný nebo třeba také poštolek obecných. I to je důkazem, že příroda reaguje na změny v potravním řetězci,“ doplnil.

O otravě čápů již byly informovány Krajská veterinární správa v Ostravě i příslušná pobočka Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

„Případ samozřejmě šetříme, v tuto chvíli ale nemůžeme poskytnout bližší informace,“ konstatovala mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Lucie Pytlíková. Šetření potvrdila i veterinární správa.

Důkaz nebezpečnosti přípravku

„Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný ‚bezpečný jed‘. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ reagoval Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již situaci řeší. „Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava v tuto chvíli shromažďují podklady, které by vedly k nalezení pachatele a tedy k možnosti následně vést přestupkové řízení,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

 Myslivci ze Žatčan, Šlapanic a Tuřan v Jihomoravském kraji našli v posledních dnech téměř osmdesát uhynulých zajíců a několik bažantů. Zbytky přípravku Stutox II prokázaly i testy vzorků uhynulého zajíce a dvou bažantů z Tuřan (podrobněji zde).

Otrávení čápi leželi u obce Služovice na Opavsku.

Otrávení čápi leželi u obce Služovice na Opavsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,