Čaputová tráví den v Česku!

  8:00
Slovenská prezidentka zamířila do Česka. Zuzana Čaputová tak pokračuje v tradici předchozích hlav států a zároveň plní slib, který dala českým novinářům krátce po svém zvolení. Cesta bude jednodenní.

Česká a slovenská vlajka | foto: google.com

„Česká republika je náš nejbližší partner a je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navazuji, je to kontinuita, ve které vidím smysl. Máme společnou historii, ale také osobní blízké vztahy mezi jednotlivými obyvateli obou zemí,“ řekla včera k dnešní cestě prezidentka Čaputová.

Slavnotní přivítání s vojenskými poctami začne v půl jedenácté na I. nádvoří Pražského hradu. Na programu je klasický slavnostní ceremoniál, po kterém následuje představení členů národních delegací. Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček Rádiu Impuls řekl, že Miloš Zeman předá Čaputové dar, a poté si popovídají mezi čtyřma očima. „To bude první příležitost, kdy se pan prezident bude moci s paní prezidentkou seznámit a kdy se paní prezidentka bude moci seznámit s panem prezidentem. To znamená, že je to velice důležitý bod programu. Po tomto jednání budou jednat za účasti hlav států národní delegace a následovat bude tisková konference.“

Na Pražském hradě potom Čaputová také poobědvá a odpoledne zamíří také do českého Parlamentu, kde se setká s předsedy Senátu i Sněmovny. Večer se pak zúčastní koncertu v parku Kampa, kterého pořadatelé nazvali „Zuzana není sama doma“.