Sledovaný čáp Martin uhynul. V Turecku se otrávil návnadou

  16:56
Když je v létě vypouštěli do přírody, vybavili bartošovičtí zvířecí záchranáři čtyři čápy GPS vysílačkou, aby mohli sledovat jejich pohyb. Teď ztratili kontakt s tou poslední. Mládě čápa černého Martin uhynulo na jihu Turecka po pozření otrávené návnady.

(ilustrační snímek) | foto: Marcela Orlová

Poslední zprávy o pohybu samce Martina ošetřovatelé získali v polovině listopadu. 

Fotogalerie

„Z přicházejících lokací bylo patrné, že čáp zůstává na místě, v nepřirozené poloze. Kolega Luboš Peške oslovil známou tureckou ornitoložku a ta následně jejich příslušné ministerstvo,“ informoval na Facebooku záchranné stanice živočichů v Bartošovicích její vedoucí Petr Orel.

Turecké úřady na prosbu zareagovaly. „Z výsledků jejich šetření pak vyplynulo velmi smutné konstatování, že čáp Martin uhynul na jihu Turecka po pozření otrávené návnady,“ doplnil Orel.

Šlo o poslední vysílačku, již z původních čtyř odborníci sledovali. Jako první se v září odmlčel druhý samec čápa černého Radim. Spojení se přerušilo v Rumunsku. 

Martin a Radim putovali na jih asi dva týdny po vypuštění do přírody spolu, letěli přes Maďarsko do Rumunska. Čápice Marcela a Zuzka se vydaly na sever a zůstaly v příhraničí Polska v okolí drobných vodních toků a rybníků. Koncem října však přestaly chodit jejich lokace. Ani přes propátrání terénu se nepodařilo nic najít. 

„V případě čápice Marcely máme podezření na úraz na sloupu elektrického vedení. V místě jejího posledního výskytu je trasa s nebezpečnými typy sloupů vedení,“ uvedli ochránci.

Údaje z vysílaček jsou pro odborníky velmi cenné. Ukazují pohyb čápů, informují o lokalitách, kde se zdržují, o těch, jež jsou pro ně kvůli negativním lidským faktorům rizikové, i o zimovištích. V předcházejících letech sledovali již dva čápy.