Město Cheb nabízí zájemcům byty, musejí si je ale sami opravit

  8:44
Cheb přichází s novým řešením bytové situace. V současnosti město eviduje přibližně šest desítek volných bytů, které ale nemůže pronajmout, protože potřebují investice. Část z nich proto radnice plánuje předat ke svépomocným opravám.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Na opravu svépomocí město nabízí zpravidla větší byty, do kterých je nutné investovat často i více než 200 tisíc korun. Například opravit omítky, podlahy, koupelny a WC. Nebo zde chybí kuchyňské linky a další zařizovací předměty, případně je třeba zrekonstruovat topení,“ uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Podle jejích slov takové byty radnice vybírá z volných jednotek i podle zájmu potenciálních nájemců.

„Doporučuji proto všem, kteří si chtějí pronajmout od města byt na opravu svépomocí, aby se o této možnosti informovali na radnici, případně na našich stránkách chebskenemovitosti.cz,“ řekla mluvčí.

Dodala, že v lednu radnice předala ke svépomocným opravám dva byty, podle informací na stránkách aktuálně nabízí takových bytů pět.

Podle Liptákové se nájemci bytů, které si sami opraví, mohou těšit, že jim město větší část nákladů promítne do výše nájmu.

„Konkrétně se jedná o 70 procent uznatelných nákladů, které je možné ‚odbydlet‘ formou sníženého nájemného,“ upřesnila Liptáková.

Město Cheb je v současnosti vlastníkem více jak tisícovky bytů. Pronajímá je většinou formou elektronické aukce v souladu se schválenými zásadami pro pronájem bytových jednotek v majetku města.

Žadatel o pronájem navíc musí splnit řadu podmínek. „Prokázat musí například dostatečný příjem, do kterého se nezapočítávají sociální dávky s výjimkou mateřské a rodičovského příspěvku,“ doplnila Liptáková.