Na Kroměřížsku hořel rodinný dům, majitel utrpěl popáleniny

  9:38,  aktualizováno  15:46
Pět jednotek hasičů vyjíždělo na Kroměřížsku chvíli po deváté hodině v pátek večer k požáru rodinného domu. Majitele domu odvezli záchranáři s popáleninami do nemocnice, jeho žena byla psychicky rozrušená. Likvidaci požáru ztěžovaly nízké teploty. Hasiči byli na místě do čtyř do rána. Příčinu požáru ještě vyšetřovatel nestanovil, škoda je přibližně 300 tisíc korun.

Pět jednotek hasičů zasahovalo v noci na sobotu u požáru domu v Bystřici pod Hostýnem (19. ledna 2019). | foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

„První jednotky hasičů měly vyhlášený poplach osm minut po deváté hodině večerní. Po příjezdu k místu události v Bystřici pod Hostýnem velitel zásahu potvrdil požár v prostoru kotelny, kde hořelo dřevo, tuhé palivo a uskladněné věci. Požár se dál šířil pod střechu sousedního domu do prostoru hospodářského stavení,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Fotogalerie

Nejprve k požáru vyjeli profesionální hasiči z Bystřice pod Hostýnem a tři jednotky dobrovolných hasičů, místní a z Chvalčova a Loukova. Nicméně velitel zásahu si na místo povolal další jednotku z Valašského Meziříčí. Ti na místo dorazili s protiplynovým kontejnerem, ve kterém se nachází příslušenství k dýchací technice.

„Zásah komplikoval velmi hustý kouř a bez dýchací techniky nebylo možné zasahovat. Hasiči nasadili celkem čtyři hasební proudy a v dýchací technice prováděli hasební práce uvnitř objektu plného kouře. Ten se dostal i do obytných částí domu,“ popsala mluvčí zásah.

Hasiči poté budovu zkontrolovali termokamerou a dohasili skrytá ohniska. Z domu vynesli propanbutanovou láhev a postupně i věci z kotelny, které prolévali vodou.

„V době požáru se v domě nacházeli majitelé, a to muž a žena. Při snaze požár uhasit došlo k popálení majitele domu, který skončil v péči záchranářů, kteří jej převezli do nemocnice v Kroměříži. Žena byla psychicky rozrušena a hasiči jí poskytovali první psychologickou pomoc. Ke zranění dalších osob nedošlo,“ uvedla Javoříková.

Hasičům práci komplikovala nízká teplota vzduchu. Voda v okolí domu zamrzala a přístupové cesty byly pod ledem. Hasiči si proto vyžádali pomoc Technických služeb Bystřice pod Hostýnem, které zledovatělé cesty posypaly. 

„Na místo požáru byl povolán i vyšetřovatel hasičů, který šetří příčinu vzniku požáru. V ohledání požářiště bude pokračovat v průběhu sobotního dne,“ dodala Javoříková. Předběžnou škodu stanovil na 300 tisíc korun a hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 4 miliony korun.

Autor: