Spolek obnovil bustu Masaryka, kterou v 50. letech odstranili komunisté

  16:58
Polozapomenutý a nově rekonstruovaný pomník prvního československého prezidenta T. G. Masaryka odhalili v Tyršově sadu v českobudějovické městské části Kněžské Dvory. Zásluhu na obnově má místní spolek Kecenická iniciativa.

„Před více než dvěma lety jsme objevili starou kroniku a fotografie Kněžských Dvorů a zjistili, že v sadu stála busta. Pak jsem se náhodou doslechl, že by měla být v depozitáři města,“ popisuje začátek pátrání Jaroslav Havlíček, člen spolku Kecenická iniciativa.

Pak vyrazil na radnici, kde mu to potvrdili. „Vydali jsme se na místo a opravdu tam ležela mezi starými tiskárnami a monitory. Dostal jsem nápad, že bychom ji mohli vrátit zpátky na původní místo,“ vzpomíná.

Fotogalerie

Havlíček nelenil a dál zjišťoval informace o historii. Dostal se tak například i ke zprávě o četníkovi, který zatýkal člověka, jenž bustu T. G. M. shodil v roce 1939. V 50. letech ji definitivně odstranili komunisté.

Současná kopie je dílem sochaře Ivana Tláška, originál je umístěný v budově Základní školy T. G. M. ve Vrátě.

Busta na žulovém podstavci stojí před kněžskodvorskou základní školou v parku. Její obnovení je přínosem k 100. výročí vzniku československé republiky.

Busta stojí v Kněžských Dvorech.

Busta stojí v Kněžských Dvorech.

Autor: