V Brně vznikla první burčáková pohotovost. Na zavolání přijede až domů

Sedíte u televize, dostali jste hlad a lednice je prázdná? Není nic jednoduššího než zvednout telefon a objednat si pizzu. Co ale dělat, když člověk dostane chuť na burčák? V Brně můžete zavolat burčákovou pohotovost.

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tento oblíbený nápoj poslíček doveze až k vám do domu nebo bytu. Od září službu provozuje brněnská vinotéka Perly Vín sídlící v Kozí ulici.

„Zkoušel jsem rozvoz v Útěchově, Soběšicích a také ve vinotéce ve Velkých Pavlovicích. Tam si lidé hodně objednávali víno i burčák, tak jsem se s majitelem prodejny a vinařem Janem Rozkem dohodl, že to zkusíme také v centru Brna,“ přiblížil Pavel Nevrkal, který v brněnské vinotéce obsluhuje.

Burčák dodává i v době, kdy je prodejna zavřená. Za kilometr si účtuje obvykle tři koruny. Kdo si objedná více jak pět litrů, má dovoz zdarma.

Dovoz využívají zatím podniky, třeba kavárny

„Zatím naši novou službu využívají spíš kavárny nebo restaurace,“ poznamenal Nevrkal. Nabízí burčák vyrobený v Rozkově vinařství. Bílý lisují z hroznů odrůdy Veltlínské červené rané, červený ze Svatovavřineckého. Nevrkal chce službu ještě rozšířit. Během října se zaměří i na dovoz vína.

Rozvoz burčáku nabízí i další vinařství. Zaváží ale jen vinotéky nebo kavárny, na dovoz do domu se nezaměřují.

„Takto dodáváme stovky litrů burčáku týdně, je to standardní služba, kterou nabízí hodně vinařství. O burčákové pohotovosti jsem ale ještě neslyšel,“ uvedl například Martin Zborovský, vinař z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Cest, jak se dostat k burčáku, je přitom řada. Například Vinařství Chateau Lednice před několika lety vymyslelo jinou vychytávku – burčákomaty. Nádoba uchovává mok při teplotě pod pět stupňů Celsia. Díky tomu v burčáku převládnou vůně a chuť nad alkoholem.

Automat, který za peníze čerpá burčák, na začátku umístili na 25 míst po celé republice. Dnes jich mají už zhruba šedesát. A to v jihomoravském, plzeňském, libereckém, olomouckém, severomoravském, zlínském, jihočeském i středočeském kraji včetně Prahy.

Milovníci burčáku budou pochodovat vinohrady

„Nabízíme zákazníkovi kvalitní burčák jako ve sklepě od vinaře. Projekt je prospěšný pro zákazníky, proto ho děláme, a není ztrátový. Je možné, že síť burčákomatů v budoucnu ještě rozšíříme,“ sdělil Petr Krejčík, marketingový ředitel Chateau Lednice.

A koho nejvíce baví popíjení burčáku ve sklepě společně s kamarády, může už příští sobotu vyrazit na tradiční jihomoravskou akci – Burčákový pochod slováckými vinohrady.

Opět budou připravené tři trasy v délkách 4, 9 a 12 km. Vydat se lze z Milotic do Ratíškovic, Vacenovic, Skoronic a Vlkoše, nebo po tradiční trase směr Mutěnice. Po celé trase místní vinaři připraví nejenom burčák, ale také občerstvení v podobě tlačenky, škvarků, opékaného prasete a jiných moravských dobrot.