Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

  4:52
Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala bránit, své peníze zpět pravděpodobně nedostanou. Bukovany chtěly spor vyřešit zpětným výkupem. Obec však zjistila, že půda má úředně desetkrát nižší cenu, než za jakou ji lidem prodala.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pozemky lidé koupili v roce 2008 s příslibem tehdejšího vedení radnice, že jim obec nebude bránit ve výstavbě chat. Vedení obce vzešlé z voleb v roce 2010 stejně jako to současné však slib nerespektuje (podrobnosti v článku Obec rozprodala lidem parcely, po volbách jim začala stavbu chat blokovat). 

„Měli jsme trvat na tom, aby ten slib byl v kupní smlouvě. Jenže tehdy nikoho z nás nenapadlo, že by obec mohla udělat takový podraz. Brali jsme to tak, že jednáme se seriózní institucí, které můžeme věřit,“ uvedl za majitele pozemků jeden z nich Martin Fendrych.

Vedení obce se k aktuálnímu vývoji sporu odmítlo vyjádřit. Stavbu nových chat může blokovat díky územnímu plánu, podle kterého lze pozemky využívat jen jako ornou půdu.

Nespokojení vlastníci pozemků tvrdí, že všechny jejich pokusy o změnu dokumentu skončily nezdarem. V jejich prospěch nevyznívá ani připravovaný nový územní plán, který s rozšířením ploch k rekreaci nepočítá.

Starostka Ivana Vančurová už dříve postoj samosprávy vysvětlila tím, že by nové chaty zkazily výhled z obce do krajiny.

„Stály by na horizontu a malebnost krajiny, na které si Bukovany zakládají, by úplně rozbily. Je mi líto, že tato situace nastala, ale zastupitelstvo musí hájit zájmy obce komplexně,“ podotkla před měsícem.

Od „férového řešení“ Bukovany samy couvly

Celý spor tehdy starostka navrhovala vyřešit s konečnou platností pomocí zpětného výkupu pozemků. „Přijde mi to jako férové řešení,“ řekla v polovině října.

Obec proto angažovala právníka, který dostal za úkol prověřit, jaké možnosti samospráva má ohledně ceny. Své závěry právník prezentoval na posledním jednání zastupitelstva.

„Řekl, že obec může pozemky vykoupit buďto za cenu v místě a čase obvyklou, což je 10 a 12 korun za metr, nebo za vyšší částku, pokud k tomu bude důvod. Ten se ale nenašel,“ podotkl Fendrych.

Doplnil, že cena obvyklá je pro vlastníky pozemků neakceptovatelná, jelikož je půda stála před devíti lety podstatně víc.

„My jsme zaplatili tehdejší tržní cenu 120 korun za metr. Dostali bychom tedy zpět jen desetinu. Toho si je starostka vědoma, zřejmě proto se nás ani nezeptala, zda jsme ochotni parcely prodat. Po vystoupení právníka pouze konstatovala, že možnost výkupů padá, protože bychom pozemky za cenu obvyklou neprodali,“ popsal Fendrych.

Na otázky MF DNES starostka Vančurová  odmítla odpovědět.

Zahrady zůstanou bez elektřiny, obec ji nepovolí

V možnost, že by současná samospráva Bukovan změnila názor a umožnila na pozemcích stavbu chat, už vlastníci parcel nevěří.

„Jsem smířený s tím, že pozemek budu využívat jen jako zahradu. Třeba to ale nebude natrvalo. Jednou k výměně ve vedení obce určitě dojde a noví lidé mohou mít na chaty jiný názor než ti současní,“ řekl Fendrych.

Na zahradě se ovšem bude muset, stejně jako ostatní vlastníci pozemků, obejít bez elektrické energie. Zastupitelé totiž nevyhověli jejich žádosti, aby si mohli elektřinu přivést přes obecní cestu. Fakticky tím potvrdili dřívější zamítavé stanovisko starostky.

„Pořád jsou to pozemky s ornou půdou, na kterých nelze nic postavit. Pokud si někdo chce zatravněný pozemek udržovat, nepotřebuje k tomu zavedení elektřiny. Může použít křovinořez nebo sekačku na benzin,“ uvedla v této souvislosti již dříve Vančurová.

V zastupitelstvu však má starostka oponenta, který obavy o výhled z obce nemá a zastává názor, že by samospráva měla ctít sliby svých předchůdců.

„Od vedení obce pořád slyším, že si tady nikdo nové chaty nepřeje. Docela rád bych věděl, z čeho ten názor pramení, protože mě osobně se na ten problém ptal jediný člověk z Bukovan,“ podotkl zastupitel Miroslav Stloukal.