Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

  6:44
V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních specialistů. Chybí však praktici, kteří stárnou. A právě to chce kraj společně s městem změnit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Na vyšetření bolavé ruky nebo menší chirurgický zákrok se v Brně čeká mnohdy až několik měsíců. V největším jihomoravském městě je přitom nejvíce soukromých ambulantních specialistů na počet obyvatel.

Podle posledních čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) připadá na jednu ordinaci 514 lidí, v Praze pak 670. V celoevropském měřítku jde o skutečný unikát. Žádné jiné město nemá z tohoto pohledu tak hustě pokrytou zdravotnickou síť.

Podle expertů však počet ambulantních specialistů roste na úkor praktických lékařů, jichž naopak ubývá.

Tento negativní trend chce zastavit brněnský magistrát ve spolupráci s krajem. Vyžádaly si proto nová data, která napovědí, jakých odborníků má město mnoho a kde je naopak třeba získat nové posily.

„V případě Brna a Prahy hraje na současné situaci velkou roli fakt, že kapacity zdravotní péče v uplynulých 15 až 20 letech nikdo neplánoval. Zatímco ambulantních specialistů je hodně, průměrný věk praktických lékařů převyšuje 58 let. Odchází tak postupně do důchodu a nikdo je nenahrazuje,“ poznamenal ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Podle děkana lékařské fakulty a nastupujícího rektora Masarykovy univerzity v Brně Martina Bareše jde až o bezpečnostní riziko.

„Taková data měla být zpracována už dávno. Populace stárne a do budoucna nemáme zajištěnou dostatečnou péči. Právě praktičtí lékaři jsou totiž základním článkem systému. K nim jdeme s potížemi nejdříve, až poté k ambulantnímu specialistovi,“ podotkl neurolog Bareš.

Výhodnější smlouvy, bez služeb

Tvrdí, že „zaspaly“ zdravotní pojišťovny i Česká lékařská komora, protože ty se na registraci nových ambulancí podílí.

„Počty ordinací je třeba regulovat a přijmout i další opatření. Ambulantní specialisté mají totiž všeobecně oproti praktickým lékařům výhodnější smlouvy, a navíc nejsou nucení chodit sloužit do nemocnic na pohotovosti,“ vysvětlil Bareš.

Síť primární a ambulantní péče je však podle Jany Sixtové z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny rozložená rovnoměrně po celé České republice.

„Pokud zjistíme zhoršenou dostupnost určité péče v konkrétním regionu, vypíšeme výběrové řízení na nového poskytovatele. Konečnou registraci nové ambulance vydává krajský úřad,“ nastínila Sixtová.

Ani prezident České lékařské komory Milan Kubek s Barešovým pohledem nesouhlasí.

„O nasmlouvání nových ordinací nerozhodujeme. To je věc právě zdravotních pojišťoven, které mají povinnost zajistit dostupnost péče pro své klienty. Vzhledem k situaci ve zdravotnictví a čekacím dobám na vyšetření u ambulantních specialistů bych ordinace nereguloval. Kdo razí opačný názor, asi o zdravotnictví nic neví,“ prohlásil Kubek.

A zdůraznil, že ambulantní specialisté nemalou část práce v konečném důsledků odvádí zdarma. „Pět až deset procent výkonů se jim standardně neproplácí,“ tvrdí.

O situaci v Brně se zajímá také Sdružení ambulantních specialistů. Podle místopředsedkyně a brněnské lékařky Marie Duřpektové jde však o složitou problematiku, která nemá jednoduché vysvětlení.

Zaplní chybějící místa medici?

Podle ministerstva zdravotnictví musí nadbytek některých specializací nad jinými řešit primárně kraj s poskytovali péče a zdravotními pojišťovnami.

„Jsme si také vědomi, že mezi jednotlivými provozovateli ambulancí existují rozdíly v úhradách za jejich práci. Snažíme se situaci ve spolupráci s pojišťovnami narovnat. Bereme však v úvahu i kvalitu péče v jednotlivých zařízeních,“ sdělila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Nejnovější čísla a analýzy zveřejní ÚZIS na konferenci v Brně na začátku září. Podle Duška lze očekávat, že zhoršující se trendy, kdy ubývá praktických lékařů a naopak narůstá počet ambulantních specialistů, se opět potvrdí.

Náměstek primátorky pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL) tvrdí, že magistrát o nová data také požádal. Vedení města chce zjistit, zda ambulance v Brně primárně slouží místním, nebo mimobrněnským pacientům.

„Co se týče praktických lékařů, chybí především pediatři. Hovořil jsem o tom už s děkanem lékařské fakulty a jsme ve shodě. Budoucí mediky je potřeba motivovat, aby si vybírali specializace, ve kterých odborníci chybí,“ nastínil Hladík další plány.