Když jsem viděla krev, začala jsem pištět, popsala Kvitová své napadení

  9:10,  aktualizováno  13:00
Deset dní po prohraném finále Australian Open vypovídala tenistka Petra Kvitová u brněnského krajského soudu. Svědčila v případu svého napadení z roku 2016, na svou žádost vypovídala mimo soudní síň. Její výslech trval přibližně hodinu a půl.

Petra Kvitová ráno u Krajského soudu v Brně prošla bezpečnostním rámem, s novináři nemluvila.

Požádala soud, aby byla kvůli traumatizujícímu zážitku vyslechnuta v nepřítomnosti obžalovaného Radima Žondry. Soud jí vyhověl, takže Kvitová vypovídá mimo hlavní jednací síň prostřednictvím kamery a mikrofonu.

„Byla jsem v prostějovském bytě, kde kolem půl deváté zazvonil zvonek. Měla jsem napsáno, že může přijít dopingová kontrola, tak jsem šla ke zvonku, ozval se muž a řekl, že jde provést revizi kotle. Pustila jsem ho dovnitř a řekla jsem mu, že kotel nemám. On se podivil a řekl, že jde kontrolovat i teplou vodu. Zdálo se mně to zvláštní, tak jsem chtěla psát domovníkovi,“ vylíčila Kvitová událost z 20. prosince 2016.

„(Obžalovaný) chtěl, ať zapnu teplou vodu, a v tu chvíli jsem měla nůž na krku. Popadla jsem ho a chytila ho oběma ruka, levou rukou jsem objala i čepel. Vyhákla jsem se, upadla a všude byla krev. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit,“ doplnila Kvitová průběh napadení.

Zapamatovala jsem si hlavně jeho oči, řekla o útočníkovi

Obžalovaný Žondra během její výpovědi seděl v hlavní jednací síni a vše si pečlivě zapisoval.

„Ptala jsem se, co chce. A on řekl, že chce čas. A já se mu snažila vysvětlit, že musím do nemocnice a čas nemám. Zeptala jsem se, jestli chce peníze. A on, že kolik mám. Řekla jsem deset tisíc a on, že tak jo. Dala jsem mu peníze, odešel a já zavolala záchranku a pak policii,“ popisovala Kvitová.

Uvedla, že jí zranění přivodil asi 25 centimetrů dlouhý kuchyňský nůž. Ve chvíli, kdy jí útočník pořezal ruce, prý zranění necítila. „Když jsem uviděla krev, začala jsem pištět,“ řekla Kvitová. Násilník jí údajně řekl, že jí nechtěl ublížit.

„Měla jsem pořezané všechny prsty na levé ruce, na palci a ukazováčku narušené nervy. Ani dnes není pohyblivost stoprocentní. Do konečků těch dvou prstů se mi nevrátila citlivost,“ uvedla Kvitová.

Identikit útočníka, který vytvořila s policisty, je podle ní věrohodný na 50 až 60 procent. Dotyčného pak poznala na fotce, kterou jí předložila policie.

„Hned jak jsem ho viděla, věděla jsem, že je to on. Zapamatovala jsem si hlavně jeho oči,“ prohlásila Kvitová.

Která složka k vám přijela jako první? tázala se obhájkyně

Třiatřicetiletý Žondra svou vinu rezolutně odmítá, za vydírání a porušování domovní svobody mu hrozí až 12 let vězení. Přitěžuje mu však fakt, že ho nedávno brněnský krajský soud poslal na 2,5 roku do vězení, protože dal tip lupičům, kteří na jeho základě brutálně přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku.

Jeho obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá se dnes Kvitové tázala na praktické záležitosti. Například, jak spouští topení v bytě nebo jak hlásí spotřebu vody.

Zeptala se také na podrobnosti telefonátu na záchranku. „Můžete nám říct, která záchranná složka k vám přijela první?“ položila Janovská Nejedlá dotaz Kvitové. Ptala se i na to, jak ji záchranka po příjezdu do bytu ošetřila.

Poté zakročila soudkyně Dagmar Bordovská s upozorněním, že na některé dotazy už poškozená odpověděla.

Obhájkyně se dále ptala, jestli Kvitová zaznamenala nějaké změny na zraněné ruce. „Mám o trochu větší prsty,“ opáčila tenistka. Obhájkyně ji také požádala, aby ukázala ruku na obrazovku.

Řešila se i velikost bundy útočníka

Sám Žondra se Kvitové tázal, kdy přijela den před útokem do bytu a jestli používala mobil. Doptával se rovněž na okolnosti pádu poté, co došlo k poranění ruky. „Byla jsem na rozhraní ložnice a koupelny,“ odpověděla Kvitová.

Dále se řešila velikost bundy útočníka, zda šlo o L nebo XL. „To přesně nevím, ale byla mu velká,“ sdělila Kvitová.

Ta po dotazech obžalovaného a jeho advokátky rovněž přiblížila, jak funguje proces ohledně dopingové kontroly. Uvedla, že každý den musí hlásit čas a místo, kde se zdržuje. Informace zadává na internetu.

Její výslech skončil po zhruba hodině a půl. „Tímto pro Petru povinnost u soudu definitivně skončila. Je ráda, že to má za sebou. To, jak mluvila pevným a rozhodným hlasem, dokazuje, že si nic nevymyslela. Mohla se jen přečíst její výpověď, ona se však rozhodla svědčit osobně,“ poznamenal mluvčí Kvitové Karel Tejkal.

Napadnout Kvitovou by mohl jen sebevrah, uvedl Žondra

Po přestávce se k výpovědi Kvitové vyjádřil Žondra. Poznamenal, že co se dělo v bytě, nemůže komentovat, protože v něm vůbec nebyl. Tvrdil, že nebyly řádně zaznamenány telefonní hovory Kvitové na policii a záchranku.

„I tak mohu říci, že ve výpovědi poškozené je řada nesrovnalostí. Například, jak se dostaly krevní stopy do koupelny, ložnice a kuchyně, což nevysvětlila,“ prohlásil Žondra.

Následně dodal, že útok na Kvitovou byl veden amatérsky. „Ten člověk si nechránil ruce ani obličej, kdybych tam šel, tak bych na ty věci pamatoval. Ten dům je asi 400 metrů od policejní stanice, kdybych tam šel jen tak v čepici, bez rukavic, bez krytí obličeje, tak to se rovná sebevraždě,“ poznamenal Žondra.

Kromě Kvitové dnes vypovídali i znalci, líčení bude pokračovat ve středu. Podle soudkyně Bordovské ovšem dokazování ještě nebude dokončeno, očekávat se tak podle ní nedají závěrečné řeči ani rozsudek.

Na turnaje se Kvitová vrátila pět měsíců po operaci

Tenistka se po útoku podrobila náročné čtyřhodinové operaci ruky, při níž jí chirurg Radek Kebrle sešil sedm přeříznutých šlach a dva nervy. Po operaci se rána rychle zahojila a Kvitová se již po pěti měsících vrátila na turnaje.

Dvojnásobná wimbledonská šampionka kvůli traumatizujícímu zážitku požadovala, aby ji soud vyslechl v nepřítomnosti obžalovaného. Hovořilo se i možnosti, že Kvitová výpověď podá prostřednictvím videokonference.

Nakonec se však požadavku soudu na její osobní účast u hlavního líčení rozhodla vyhovět.

Obžalovaný Radim Žondra od začátku svou vinu popírá (8. ledna 2019)

8. ledna 2019