Brigádníků na jižní Moravě je nedostatek, odměny pro ně rostou

  7:12
Na jižní Moravě si brigádníci v létě přijdou na 100 až 130 korun za hodinu práce, tedy až o pětinu více než loni. Přesto nabídka přivýdělků převyšuje poptávku. Studentům se totiž nechce být o prázdninách v práci.

(ilustrační snímek) | foto: archiv Tomáše MitáčkaiDNES.cz

Pro ty, kteří hledají prázdninový přivýdělek, snad ještě nikdy nebyla situace na trhu práce tak příznivá. Rekordní zaměstnanost žene výši mezd nahoru a ani brigády nejsou výjimkou.

Na jižní Moravě si letos brigádníci většinou vydělají za hodinu od 100 do 130 korun, tedy o pětinu více než loni. „Oproti roku 2017 jsme zaznamenali zvýšení počtu nabídek brigád až o patnáct procent. Odměny na některých pozicích vzrostly až o dvacet procent,“ potvrzuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR.

V kraji jsou velmi žádané letní posily pro administrativní práci v kanceláři, firmy nabízejí kolem 120 korun za hodinu. Stejnou odměnu brigádníci dostanou za pomocné práce na stavbě. Podobně se dá vydělat i ve výrobě nebo skladech.

Nabídka meziročně vzrostla hlavně díky neustále se zvyšujícímu výkonu firem. Ale ačkoliv brigády nabízejí už od dubna, nedokážou volná místa zaplnit.

„Situaci komplikuje velmi nízká nezaměstnanost. Dříve totiž na tato místa nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Radši cizina než práce rukama

Navíc brigádníci moc nestojí o manuální práci, přitom právě v této oblasti je nabízených pozic nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od nejlépe placené administrativy příliš neliší.

„Když už lidé manuální práci vezmou, preferují pozice bez směn. Přitom třeba za noční či víkendové šichty mají často výrazné příplatky,“ upozorňuje Součková. Například v Brně si může brigádník ve výrobě vydělat 127 korun za hodinu a za noční směnu dostane ještě o 27 korun navíc.

Kolik a za co si brigádník na jižní Moravě vydělá

  • V kraji jsou velmi žádané letní posily pro administrativní práci v kancelářích, společnosti platí kolem 120 Kč za hodinu.
  • Stejnou odměnu firmy nabízejí za pomocné práce na stavbě.
  • Venkovní prodej občerstvení je ohodnocen 100 až 115 korunami.
  • Supermarkety platí za pozici na pokladně kolem 110 Kč na hodinu, například Kaufland však brigádníkům nabízí 135 Kč.
  • Za výpomoc ve skladu firmy obvykle platí kolem 100 Kč za hodinu.
  • Zdroj: Adecco ČR

„Menší zájem o manuální brigády je daný i tím, že firmy studentům ve větší míře umožňují placené stáže v jejich oborech. Motivace pro práci na dělnické pozici je proto výrazně nižší,“ dodává Součková.

Podle ředitelky brněnské agentury Sodat Pavly Kubjátové vždy záleží, o jakého brigádníka se jedná. Matky na rodičovské, lidé na úřadu práce či důchodci nemají s manuálním přivýdělkem problém. „Také studenti zpravidla prvních, druhých a výjimečně i třetích ročníků vysoké školy jsou ochotni přiložit ruku k dílu. Jenže ti z vyšších ročníků už preferují placené, ale i neplacené stáže, které je připravují na budoucí povolání. A také upřednostňují zahraniční studijní pobyty, jako je Erasmus, případně na léto častěji vyrážejí do zahraničí, aby si zlepšili cizí jazyk,“ říká Kubjátová.

Například Karolína Petrová už letos o prázdninách na znojemské plovárně pracovat nebude. „Bylo to časově i fyzicky náročné. Raději si chodím během roku přivydělávat o víkendech do kavárny. Prázdniny věnuju jazykovým kurzům a nebudu zastírat, že taky odpočinku,“ popisuje svou strategii.

Současný trend potvrzují i zkušenosti z Hodonína. Zdejší radnice nabízí letní brigády pro studenty ve věku 16 až 19 let již více než dvě desetiletí. Přestože v minulosti byl takový zájem, že se dokonce sepisoval pořadník, letos se podařilo obsadit jen dva desetidenní turnusy ze tří. „Studenti vždy pět hodin denně pomáhají uklízet a udržovat veřejné prostory města za 80 korun na hodinu,“ přiblížil práci mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Atraktivní pozice ihned mizí

Nevšední brigádní nabídky se k personálním agenturám dostávají spíše v menší míře. Hlavně ve „studentském“ Brně jsou firmy schopné administrativní i vyšší pozice obsadit klidně samy. Ale i tak hledají třeba tlumočníky v angličtině, konstruktéry s výkresovou dokumentací nebo asistenty s němčinou.

„Jsou ale velmi rychle obsazené. Zájem z řad studentů je obrovský, protože tyto pozice vnímají i jako výbornou praxi pro budoucí povolání,“ vysvětluje Kubjátová ze Sodatu.

A dodává, že Brno má ještě jedno specifikum. „Je znát, kdy začíná a končí semestr včetně zkouškového, kdy jsou svátky a prázdniny, kdy se konají studentské akce typu Majáles. Téměř dokonale opisujeme akademický rok a výše uvedené body se výrazně projevují na obsazení volných míst,“ usmívá se.

Plno pro letošní rok hlásí třeba Dopravní podnik města Brna, který vysokoškolským studentům nabízel celoroční brigádu na pozici řidič tramvaje. „Už není možné se hlásit. Zájemci o prázdninách absolvují kurz a od září mohou začít jezdit. Výdělek závisí na počtu odpracovaných hodin,“ podotýká mluvčí podniku Barbora Doležalová.

Například Webnode, brněnská firma vyvíjející celosvětově úspěšný editor webových stránek, však pracanty pořád hledá. „Nabízíme dlouhodobé brigády pro PHP vývojáře. Právě léto je ideální dobou začít, student má čas se dobře zaučit a potom pokračovat i při studiu, třeba i na méně hodin. Plat se odvíjí od pozice a zkušeností,“ uvádí mluvčí společnosti Šárka Abíková.