Hledá se paní Miluše a další, kdo brigádničili s Janem Palachem

  19:10
Ve středu uplyne půl století od chvíle, kdy se v Praze u pomníku svatého Václava polil benzinem a zapálil. Na Jana Palacha kromě jiných vzpomínají i bývalí spolužáci z Vysoké školy ekonomické v Praze, kteří v roce 1967 s tehdy devatenáctiletým Honzou brigádničili na celinách v Kazachstánu. Hledají i další účastníky brigády.

Ozve se přátelům nebo redakci paní Miluše, za svobodna Marková (blondýna v horní řadě nad kytaristou), která byla v roce 1967 na brigádě v Kazachstánu s Janem Palachem (na snímku v tmavém tričku úplně vpravo)? | foto: Archiv Václava Hanáka

Jeden z nich, dnes sedmdesátník, se obrátil na ostravskou redakci MF DNES s prosbou o pomoc při pátrání po Miluši z Ostravska.

„Milka byla krásná, fajná děvucha, za svobodna se jmenovala Marková a bydlela v okolí Ostravy, možná na Karvinsku,“ říká Václav Hanák, který by byl rád, kdyby se žena nebo její příbuzní ozvali. 

„Pátráme s kamarády i po dalších účastnících brigády spolu s Janem Palachem v kazašském Interlageru číslo 2 v roce 1967. Hledáme zejména studenty pražské Vysoké školy ekonomické a brněnské techniky s cílem podání svědectví a doplnění dokumentace,“ vysvětluje Hanák.

Jakékoli relevantní informace i kopie dokumentačních materiálů, i z pozůstalosti, mohou lidé posílat na e-mailovou adresu storoh@centrum.cz. „Vše zapůjčené vrátíme,“ slibuje muž.

Lidé, kteří se zajímali o Palachův čin, míní, že právě jeho cestování po Rusku a později i po Francii a poznání propastného rozdílu mezi oběma zeměmi přispělo k tomu, že se rozhodl obětovat svůj život s cílem vyburcovat národ k odporu. Podle spolužáků to mohl být jeden z důvodů.

16. ledna 1969 tak vzplála pochodeň číslo 1, jak věřil Jan Palach, který o tři dny později zemřel.

Po Palachovi protestovali proti ruské okupaci Československa sebeupálením další lidé.

Od ledna do dubna 1969 jich byly téměř tři desítky včetně Jana Zajíce z Vítkova na Opavsku, který se prohlásil za pochodeň číslo dvě.