Voda v Břeclavi páchla chlorem, teď pro změnu kohoutky zanáší písek

  6:50
Obyvatele Břeclavi trápí jemný písek, který jim pravidelně zanáší vodovodní kohoutky. Problém začal poté, co vodárenská společnost změnila technologii úpravy pitné vody. Její představitelé se ale brání, že nová látka, kterou začali používat místo chloru, kalila vodu nečistotami jen zpočátku.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Každý týden musí Jan Janulík z Břeclavi doma rozmontovat vodovodní kohoutky a vyčistit je. Neustále je totiž ucpává jemný písek, který se vyplavuje z trubek. Na situaci, která obyvatele města trápí už delší dobu, upozornil na posledním zasedání zastupitelstva.

„Od listopadu jsme navíc měli v našem domě neustálé problémy s dodávkami teplé vody,“ postěžoval si Janulík, který bydlí na největším břeclavském sídlišti Na Valtické.

Řešení je ale v nedohlednu. Když se Janulík obrátil na zástupce společnosti Teplo Břeclav, která se stará o dodávky teplé vody do velké části města, jen krčili rameny. Vina je podle nich na straně Vodovodů a kanalizací (VaK), jež změnily způsob úpravy vody a látka, která při ní nahradila chlor, začala uvolňovat z potrubí nečistoty. Ty zanášejí ventily, sítka, přívody teplé vody i kohoutky.

„V poslední době musíme nejméně jednou za týden vyčistit sítka v kohoutcích, protože jsou neustále zanesené. Tyto nečistoty mohou kohoutky zničit. A pákové baterie dnes nejsou zrovna nejlevnější,“ poznamenal Janulík.

Podle břeclavského starosty Svatopluka Pěčka (ANO) podobné problémy zaznamenali lidé po celém městě.

Kdy dojde k nápravě, nelze odhadnout

Jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták odmítá, že by to ohrozilo dodávky tepla či teplé vody. Potvrzuje ale, že nečistoty v síti jsou.

„Ucpávají nám například výměníky, takže jsme nuceni je čistit a obnovovat. Problémy jsou na všech místech Břeclavi. Netýká se to jen sídlišť, ale i rodinných domů. Zatím to nemá konce,“ poznamenal s tím, že nečistoty ucpávají ležaté trubky i vodoměry.

Kdy dojde k nápravě, prý nelze odhadnout. „Společnost VaK změnila způsob úpravy vody už před třemi lety. A od té doby dochází k uvolňování nečistot ve vodním systému. Nedokážeme určit termín, kdy se vyplaví všechny,“ podotkl Marták.

Vodovody a kanalizace se hájí, že žádnou stížnost v poslední době nezaznamenaly. A nevěří, že problémy přetrvávají po tolik měsíců.

„Je zajímavé, že to trápí jen Břeclavany. Přitom už dřív přešla na stejnou technologii zabezpečení vody také úpravna v Lednici a nikdo ve Valticích nebo v Mikulově takové problémy nemá. Problém je tak možná i někde jinde než u nás,“ podotkl provozně-technický náměstek VaK Břeclav Zdeněk Adámek.

Problém možná bude uvnitř domů, tvrdí vodárenská firma

Podle Kamila Kasaly, který má ve vodárenské firmě na starosti právě vodovody, před třemi lety nahradili chlor ve vodě chlordioxidem. Tedy jinou chemikálií, díky které voda nezapáchá po chloru a má lepší kvalitativní vlastnosti.

Kasala přiznává, že voda drobné nečistoty vyplavovala, ale prý jen z počátku.

„Účinky chlordioxidu jsou skutečně takové, že rozpouští inkrust v potrubí. Po určitou dobu se tedy mohly uvolňovat nečistoty. Museli jsme síť častěji odkalovat. Ale odmítám, že by šlo o přetrvávající problémy,“ uvedl Kasala.

Jak tvrdí, sám bydlí přímo pod vodojemem a ani na koncovém úseku sítě nemá s vodou žádné problémy.

Nevylučuje však, že potíže mohou přetrvávat v rozvodech vody, za které už VaK neodpovídá. „Problém může být ve vnitřních vodovodech v konkrétních domech či činžácích. To už je ovšem záležitost majitelů nemovitostí,“ poznamenal Kasala.