Bratři Foersterovi a jejich „všeumění“. Aktuálně k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov

  14:51
Představení díla a odkazu bratrů Josefa Bohuslava a Viktora Foersterových v Muzeu Vysočiny Pelhřimov má připomenout nejen jejich hudební, literární a malířský odkaz, ale zároveň poukázat na vazby k tomuto královskému městu, k Otokaru Březinovi i F. B. Vaňkovi a Františku Bílkovi.

Bratři Foersterovi a jejich „všeumění“ | foto: Impuls.cz

Výsledkem přátelství Viktora Foerstera s pelhřimovským děkanem F. B. Vaňkem je řada drobnějších Foerstrových děl v Pelhřimově a okolí – mozaika s hlavou Krista na kamenné stéle Františka Bílka „A zbav nás od zlého 1916“ v pelhřimovské Děkanské zahradě, mozaiky pro bránu hřbitova v Pelhřimově, obrazy křížové cesty v děkanském kostele sv. Bartoloměje (společně s grafikem, sochařem a architektem Františkem Bílkem), knižní ilustrace k Vaňkovým textům, a také reliéfy křížové cesty na Křemešníku (snad ve spolupráci s Antonínem Bílkem).

Další stopa Viktora Foerstera na Pelhřimovsko vede k Otokaru Březinovi, byli vrstevníci, přátelé a umělečtí partneři. Viktor Březinovi věnoval své obrazy s náboženskou tematikou, a rovněž jej žádal o rady v otázce libret pro hudební skladby svého staršího bratra Josefa Bohuslava, tehdy žijícího v Hamburku a Vídni.

Výstava Bratři Foersterovi - umělci tónu, slova i palety je aktuálně k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov.