Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bramborová sobota na Veselém Kopci u Hlinska

  9:56
V sobotu 7. října 2017 se na Veselém Kopci u Hlinska bude konat program s názvem Bramborová sobota.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Program je připomínkou tradice pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Muzeum ho připravuje ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, díky tomu se mohou všichni zájemci na Veselém Kopci dozvědět spoustu zajímavého o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor.

Od 10 do 15 hodin mohou návštěvníci ochutnávat bramborová jídla připravená podle tradičních lidových receptů.

„Recepty jsme získali od vesnických hospodyněk. Ochutnat bude možné například krupičník, placky, šišky, lepenici, patro a další. Navíc však bude možné okusit různé odrůdy brambor od předního českého pěstitele a přesvědčit se o tom, jaký je mezi bramborami rozdíl,“ dodává etnografka SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Přímo na místě bude možné brambory koupit či objednat. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž si budou moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory.

K dobré náladě přispějí svými písničkami Zpívající heligonky z Pardubic. V prodejně s upomínkovými předměty bude k dostání brožurka s recepty na tradiční bramborové dobroty. Speciální jídla bude vařit i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea. Návštěvníkům budou samozřejmě přístupné všechny roubenky.

Více informací najdete na: www.vesely-kopec.eu