Unikátní zmijovec zázračně plodí, o semena mají zájem po celém světě

  16:14
Už jen několik málo dní a Botanická zahrada v Liberci začne ve speciálních sáčcích rozesílat do celého světa semena vzácného zmijovce titánského. Bobule barvy zralých brusinek velké jako ředkvička jsou botanickou vzácností.

„Za celou dobu, kdy se tato rostlina pěstuje, je zaznamenáno pouze osm případů na světě, kdy se ji podařilo uměle opylit a získat semena. Proto je téměř zázrak, že v Liberci se nám to také povedlo,“ neskrývá radost ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Zmijovec titánský se volně vyskytuje už jen na Sumatře a i tam je velmi vzácný.

„Ve volné přírodě už je jen několik exemplářů, je téměř na vymření a i v botanických zahradách je velmi zřídka k vidění. Proto je úžasné, že se nám podařilo získat semena. Už se na nás obrátilo přes dvacet zahrad z celého světa, například z Nového Zélandu, Číny, Norska a tak dále, že o semena mají zájem,“ uvedl zahradník Lukáš Koprnický, který o zmijovec pečuje.

Semena poputují i do Kalifornie, odkud má zahrada pyl

Polovina ze dvou stovek semen ale poputuje do Kalifornie. Právě odtamtud totiž Liberec získal pyl k opylení.

Bobule barvy zralých brusinek o velikosti ředkvičky jsou botanickou vzácností.

„Protože je to vzácná a velmi ohrožená rostlina, tak pokud ji nějaká zahrada vlastní, tak vždy v jednom exempláři. Proto je těžké ji opylit, když není druhá rostlina. Pyl si tak musíme navzájem posílat. Nám se poštěstilo, že zrovna když náš zmijovec kvetl, tak v Kalifornii dozrával pyl na jejich rostlině,“ popisuje Studnička.

I tak ale vedení zahrady stálo před těžkým rozhodnutím. Zatím totiž veškeré zmijovce, které se v zahradách uměle opylily, následně po tvorbě semen zašly, patrně vysílením.

„Museli jsme se rozhodnout, co je víc. Zda neopylovat a rostlinu zachovat, nebo opylovat a získat tak semena. Nakonec zvítězila semena, protože díky nim můžeme rozšířit počet zmijovců titánských na světě. Kromě toho, že skončí v botanických zahradách, tak se výhledově počítá s tím, že některé rostliny se vysadí zpět na Sumatru na předem vybraná vhodná místa,“ uvedl Koprnický.

Semena zmijovce zrají běžně sedm až osm měsíců, v Liberci už na ně ale čekají devátým měsícem. Do sklizně teď zbývá jen pár dní, dokud stonek úplně nezhnědne. Palice se semeny váží odhadem deset kilogramů.
Ostatně název zmijovec titánský dává tušit, že nejde o žádného drobečka.

Podzemní hlíza váží přes půl metráku a květ může mít až dva metry. Kvést ale zmijovec vydrží jen pár hodin. Po tu dobu květ zapáchá jako shnilé maso.
V Liberci už pěstují zmijovec dvacet let, kvést ale začal až v roce 2011 a pak každé tři roky.