Stát prodává slavnému festivalu Blues Alive půdu pod nohama

  12:54
Budoucnost vyhlášeného festivalu Blues Alive v Šumperku, který do Olomouckého kraje každoročně přivádí špičky chicagského blues, je ohrožená. Pozemky pod kulturním domem, kde se přehlídka koná a který patří odborové organizaci Kovo Pramet Šumperk, totiž patří státu a ten je nyní chce prodat.

Budoucnost šumperského festivalu Blues Alive, který do města přivádí velká jména žánru (na snímku Mud Morganfield a Big Bill Morganfield), je kvůli prodeji pozemků pod kulturním domem nejistá. | foto: Tomáš Turek

Hlavním problémem je, že šumperští odboráři nemají peníze, aby parcely odkoupili. Společnost Dům kultury Šumperk, která pořádá mimo jiné právě i festival Blues Alive, už potvrdila, že od nich dostala výpověď nájemní smlouvy.

„Stát nabízí prodej za šest milionů nebo nájem ve výši 600 tisíc korun ročně po dobu 10 let. To jsou částky mimo naše možnosti,“ říká šéf odborové organizace Miroslav Fuchs. Už za loňský rok zaplatily odbory 600 tisíc. Poslední splátku hradí nyní. Odboráři si představovali bezúplatný převod, jenže stát to odmítá.

„Snažíme se ještě vyjednat změnu podmínek, ale úředníci zatím trvají na svém. Bohužel jsme na to museli reagovat a vypověděli jsme nájemní smlouvu Domu kultury Šumperk s. r. o., který organizuje kulturní akce. Smlouva vyprší koncem roku 2017,“ sdělil Fuchs.

Podle něj nemohli jednat jinak. „My za těchto okolností nejsme schopni plnit nájemní smlouvu,“ vysvětlil.

Odbory: Bez kompromisu zvážíme prodej kulturního domu

Odbory se v ní totiž zavazují, že budou z téměř milionového nájemného vracet do oprav a údržby objektu 400 tisíc korun ročně.

„Jenže to teď není možné. Když dáme státu 600 tisíc, zaplatíme daň z nemovitosti a odečteme prostředky, které potřebujeme pro činnost odborové organizace, jsme už v minusu. A to bychom měli dát ještě 400 tisíc do budovy,“ vypočítal Fuchs. Peněz by přitom bylo nutných ještě víc.

„Kulturák je postavený v roce 1980 a potřeboval by už zásadnější rekonstrukci. V současnosti je ale možné dělat jenom to, co už opravdu nesnese odklad,“ řekl odborový předák.

Odbory se ale nevzdávají a dál vyjednávají se státem. „Pokud se nedomluvíme na nějakém rozumném kompromisu, bude pro odborovou organizaci nemožné zajistit provozuschopnost kulturního domu. Potom bychom uvažovali o prodeji,“ připustil Fuchs.

Pořadatel akcí: O koupi objektu neuvažujeme

Garantovat, že kultura ve stávající podobě v Šumperku zůstane, mohou však jenom dva potencionální kupci: město a Dům kultury Šumperk. Jednatel a ředitel společnosti Vladimír Rybička potvrdil, že firma dostala od odborářů výpověď.

„Výpovědní lhůta je dvouletá. V současné době nelze předvídat výsledek jednání. Jsme přesvědčeni, že se najde dobré řešení pro kulturní a společenský život v Šumperku,“ sdělil Rybička.

Samotná společnost ale bude klíčová jednání majitele objektu a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových sledovat jen z pozice pozorovatele. Dům kultury Šumperk chce i nadále zůstat jen jako firma, která pořádá kulturní produkce v Šumperku a organizuje akce vyhlášené v celé republice - a v případě Blues Alive i daleko za hranicemi České republiky.

„O koupi objektu neuvažujeme,“ řekl Rybička.

Pokud vše selže, nabízí se prodej domu městu, zní z radnice

Město, které finančně podporuje významné akce Domu kultury, má zájem, aby objekt dál sloužil kultuře.

„Město dalo odborům nabídku na koupi kulturního domu. Pokud selže vše, prodej městu se přímo nabízí,“ řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Ani prodej kulturáku však podle odborářů nebude snadný.

„Máme omezení nakládat s majetkem. Při výstavbě v sedmdesátých letech byla poskytnuta na stavbu dotace z ústředí odborů. Ta by se musela vypořádat. Pořád ale doufám, že se vše podaří vyřešit jinak, aniž by byla ohrožena kultura ve městě,“ podotkl Fuchs.