VIDEO: Bledule ozdobily hektar v parku u kosteleckého zámku Kinských

  18:22
Statisíce bledulí rozkvetly v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. V zalesněné nivě řeky je jich hotová záplava, ale jejich čas se zvolna nachyluje. V parku, který je chráněný jako přírodní rezervace, rostou už více než sto let.

Z dálky nebo z výšky to připomíná poslední zbytky sněhu, ve skutečnosti však zámecký park pokryly rozkvetlé bledule. Rostou na pěti místech a dohromady zabírají asi hektar plochy.

Jarní podoba parku s kvetoucími krokusy, talovíny a sněženkami teď láká množství návštěvníků. Ve všední dny sem míří hlavně penzisté, ale o víkendech se tu denně projdou i tisíce lidí.

Zájemci přijíždějí z různých koutů republiky, protože empírový zámek vystavěný Kinskými, jejichž rodině se znovu vrátil, je proslulý právě proměnami zdejšího parku.

Park byl založen z podnětu majitele bývalého kosteleckého panství a zakladatele hraběcí kostelecké větve Kinských Josefa Ervína hraběte Kinského během výstavby zámku v letech 1829 až 1835.

„Celý zdejší park je v anglickém stylu, ale horní část kolem zámku má podobu s výraznější parkovou úpravou. Dolní část parku je, dá se říci, více divoká, i když je to řízeno. Využívá se tedy niva řeky, což je také přirozené prostředí pro bledule a další jarní rostliny. Tady je však uměle nechala vysadit ve 30. letech minulého století babička nynějšího majitele Paulina Kinská,“ popisuje Ivona Jasníková ze správy zámku.

V údolní části pod zámkem poblíž Divoké Orlice roste les, který působí trošku posmutněle, což se zřejmě tehdejší zámecká paní snažila rozptýlit. Zato u zámku kvete v sezoně množství  hortenzií, azalek, rododendronů a květinových záhonů.

Fotogalerie

Kdo by chtěl vidět bledule, musí si pospíšit. Zanedlouho už převáží zelená barva listů, vyšší denní teploty odkvétání jen urychlují. Už za pár dnů však u zámku rozkvete množství narcisů, takže milovníci květin nepřijdou zkrátka.

O víkendu se otevře kavárna. Rozjezd návštěvnické sezony plánují na zámku o víkendu 30. a 31. března. Otevřou tu výstavu Výtvarné jaro a majitel zámku František Kinský provede návštěvníky po oba dny expozicí o biedermeiru. Není však jisté, které prohlídky si vezme na starost. Pro návštěvníky to tak bude sázka do loterie.

Autor: