VIDEO: Napoleon na bitvu u Slavkova nedorazil, Francouze čekal ústup

  20:24
Tisícovka vojáků si na zasněženém poli u Tvarožné nedaleko Slavkova v sobotu připomněla 213. výročí bitvy tří císařů. Tentokrát bez Napoleona. Jeho dlouholetý americký představitel Mark Schneider kvůli nemoci nepřiletěl. Letošní ukázka navíc skončila netradičně ve prospěch Rakušanů a Rusů.

Představitel Napoleona nemohl kvůli nemoci přijet, místo něj proto převzal velení maršál Louis-Alexandre Berthier. „Přítomnost Napoleona je pro vojáky velkým přínosem. Pro nás je Napoleonem zkrátka Mark Schneider, který ho ztvárňuje velmi autenticky. Žádného náhradníka jsme tedy nesháněli. Scénář bitvy jsme kvůli jeho nepřítomnosti upravovat nemuseli,“ řekl Jakub Samek, který velí batalionu francouzské řadové pěchoty.

Fotogalerie

Podle něj šlo během ukázky vše podle plánu. „Není to divadlo, abychom nacvičovali, takže máme jen jeden pokus před diváky,“ dodal Samek.

Tématem scénáře bitevní ukázky byla úvodní fáze. Boj o ves Telnici na francouzském pravém a koaličním levém křídle. Diváci tak zhlédli úvodní střetnutí mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty.

„Bitvu skončíme francouzským ústupem. Po čase nabídneme armádám v rakouských a ruských uniformách na pár opojných okamžiků zažít u Slavkova dílčí úspěch,“ přiblížil komentátor průběh bitvy. Při jeho slovech překládaných do francouzštiny projevili francouzští diváci na tribuně hlasitý nesouhlas.

Teprve popáté se bojovalo na sněhu

Rekonstrukce bitvy, která se odehrála 2. prosince 1805, se zúčastnila tisícovka vojáků. „Letos proti sobě stojí 553 vojáků na francouzské straně, 305 vojáků v rakouských uniformách a 125 v ruských uniformách,“ popsal pořadatel Miroslav Jandora. Na bojišti běhalo 60 koní a vojáci stříleli slepými náboji ze sedmi stovek pušek a 16 děl. Teprve popáté se ukázka uskutečnila na zasněženém poli.

Přestože mrzlo a slunce se na obzoru vůbec neukázalo, pořadatelé si návštěvnost pochvalovali. Podle Jandory v sobotu odpoledne na pole u Tvarožné dorazilo kolem 11 tisíc diváků, tedy asi o tisícovku víc než loni.

Projekt Austerlitz, který akci organizuje, letos slaví 20. výročí. Jako vzácný host se akce zúčastnil francouzský velvyslanec Roland Galharague. K překvapení diváků začal svůj projev v češtině, pak ale přešel do francouzštiny. „Je mi potěšením, že společně můžeme vzpomenout na bitvu, která během několika hodin změnila mapu Evropy. Hlavně ale oslavujeme současnost, že je Česká republika svobodná a není bitevním polem, kde by se utkávala zahraniční vojska,“ poznamenal Galharague.