Chtěl ukončit opileckou hádku a zůstal ochrnutý, případ je u soudu

  17:48
Od května leží v nemocnici třicetiletý Karel Sankot z Plzně. Nemluví a nehýbe pravou polovinou těla od chvíle, kdy ho v restauraci napadla parta opilých mladíků. Z výtržnictví a těžkého ublížení na zdraví jsou obžalovaní dva muži. Případem se začal zabývat Okresní soud Plzeň-město.

Žaloba z útoku viní pětadvacetiletého Daniela Bláhu a třicetiletého Jakuba Hlaváče. Toho k soudu přivezla eskorta z vazby.

Státní zástupce při čtení žaloby konstatoval, že třicetiletý Karel Sankot je po útoku navzdory lékařské péči udržován při životě za pomoci přístrojů a je prakticky sociálně mrtvý.

Jakub Hlaváč mu podle obžaloby ranami způsobil takové poškození lebky a mozku, že má ochrnutou část těla a není schopen mluvit.

Mladší z obžalovaných Daniel Bláha, číšník trestaný v minulosti podmínečně pro ublížení na zdraví, souhlasil s obžalobou a přiznal svou vinu. Vypověděl, že byli s partou slavit čarodějnice na Plovárně Hradiště, odtud se přesouvali do pivnice Sladovnická a nakonec do restaurace Jalta.

Tady uzavírali večírek smrští panáků tvrdého alkoholu a víc si nepamatuje. O rvačce se údajně dozvěděl až druhý den od kamaráda, u kterého přespal.

Jakub Hlaváč pracuje jako sommeliér v jedné z plzeňských restaurací. Svou vinu před soudem připustil s výhradou, že svým útokem nemohl způsobit celý rozsah poranění, které poškozený utrpěl.

„Nemyslím si, že by mé jednání mohlo mít tak devastující účinky,“ řekl Hlaváč. Vypověděl, že když se začali dva lidé z jejich party hádat, přišel od vedlejšího stolu muž a jeho společník a začali spor urovnávat.

Hlaváč stál opodál, ale ke skupině se přiblížil a dal poškozenému Karlu Sankotovi rány pěstí. Připustil, že muži fyzicky neútočili, ale v něm se zřejmě probudil ochranitelský pud, protože byl v partě nejstarší.

Po bitce z restaurace odešel, aniž by pomohl ležícímu poškozenému, protože podle svých slov nechtěl spor dál vyhrocovat. Ráno, když se ze zpráv na mobilním telefonu od kamarádů dozvěděl, že případ vyšetřuje policie, šel sám na policii.

Kdyby neměl poraněnou hlavu, skončil by jen s otřesem mozku

Před soudem dnes vypovídal také bratr oběti noční rvačky Jiří. I ten byl bit a potyčku odnesl pohmožděným ramenem a roztrženým loktem. Když Karel v restauraci uklidňoval hádku cizích lidí, šel za ním a snažil se jej odvést.

Podle svých slov společnost opilých lidí upozornil, že je bratr po těžkém úrazu hlavy a že nechtějí mít problém. „Protože by to mohl být bratrův poslední problém,“ řekl Jiří. 

Pak sám dostal rány pěstí zezadu do hlavy a vybavuje si, že dostal další rány a kopance, když upadl.

Podařilo se mu vstát a schovat se za stůl, ale přiletěla na něj židle. Viděl Karla, jak leží na zemi a chrčí, mizející útočníky a přítelkyni, která přivolala záchranku.

Soudní znalec z oboru lékařství před soudem opakovaně konstatoval, že nebýt předchozího zranění poškozeného, odnesl by útok maximálně otřesem mozku. Připustil ale, že obecně mohlo dojít po pádu ke krvácení pod mozkovou plenu.

Soudkyně Miriam Kantorová v závěru líčení propustila Jakuba Hlaváče z vazby na kauci 300 tisíc korun.

Karel S. pracoval jako voják z povolání, byl velitelem čety. V září 2016 měl těžkou autonehodu, když v centru Plzně s osobním autem narazil do autobusu.

Utrpěl těžké poranění hlavy, ze kterého se navzdory špatným prognózám vyléčil. Vrátil se k armádě, dostal zpět řidičský průkaz, loni dokonce uběhl půlmaraton.