Bezdomovci přebývali v opuštěné budově, po čtyřech měsících je vystěhovali

  16:48
Kolem čtyř měsíců přebývala skupina lidí bez domova v nevyužívané budově vedle hypermarketu Kaufland v Otrokovicích. Šlo o první podobné místo ve městě za dlouhá léta, které bezdomovci svévolně obsadili. Ve středu však odsud byli vystěhovaní.

Vystěhování bezdomovců z nevyužívané budovy u Kauflandu v Otrokovicích. | foto: Město Otrokovice

U vystěhování byli policisté, pracovníci radnice a zástupci charity. Majitel objektu pak zajistil zatlučení oken a dveří, aby zabránil dalšímu neoprávněnému užívání budovy.

„Tento soukromý objekt nabízel lidem bez domova nerušené přístřeší a přicházeli sem i lidé z okolních měst a obcí. Ve chvíli, kdy celá akce v dopoledních hodinách začala, bylo v budově šest lidí,“ sdělil David Špendlík, sociální kurátor z otrokovického městského úřadu.

Tři vystěhovaní měli bydliště v Otrokovicích, zbylá trojice je odjinud.

„Od tohoto kroku očekáváme, že pokud bude lidem bez domova znemožněn vstup do budovy a přijdou tak o možnost zde squattovat, vrátí se zpět do míst, kde mají širší sociální vazby,“ uvedl starosta Jaroslav Budek.

Fotogalerie

Část z těchto bezdomovců žila ve městě právě proto, že tady našli vhodné dočasné zázemí.

Podle Špendlíka přebývá v Otrokovicích kolem 25 až 35 lidí bez přístřeší.

„Sice jsme železniční dopravní uzel, ale nemáme větší problémy než srovnatelně velká města. Situace je stabilní, počet těchto lidí se rapidně nezvyšuje. V letních měsících jsou ale více veřejnosti na očích,“ řekl.

„Nejvíce jsou vidět jednotlivci či skupinky, které se pohybují hlavně u nádraží či v parku na Baťově. Další zase mají svoje příbytky rozeseté jinde a i na periferii města, žijí tady dlouhá léta a mají zde sociální vazby,“ dodal sociální kurátor.

Autor: