Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

  12:58
V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a dosoukal se po rozpálené kamenité cestě na Bezděz. Ani uplynulá sobota se nestala výjimkou z tohoto léta provázeného zničujícím vedrem a suchem.

Bezděz (19. srpna 2018) | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Přesto na hrad přišlo v sobotu skoro tisíc lidí,“ řekl Kamil Seidl, kastelán na Bezdězu. „Ale horké léto nám návštěvníky ubírá. Naštěstí jsme v plusu díky pěknému jaru. Do konce června dorazilo na Bezděz o tři a půl tisíce lidí víc než ve stejném období loňského roku.“

V červenci, kdy odstartovala extrémní vedra s nedostatkem srážek, však vystoupalo na Bezděz o dva a půl tisíce turisté méně než před rokem. „S vedrem člověk nic nenadělá,“ svěřila se v sobotu Hana Soukupová z Plzeňska. Na více než 600 metrů vysoký kopec nad Máchovým jezerem se vypravila podruhé v životě a výlet na Bezděz se jí líbil.

Stejné pocity měl také Antonín Hora. „S rodinou jsme přijeli na dovolenou do severních Čech až od Brna. Překvapilo nás, že je tady ještě větší sucho než u nás,“ prozradil Hora. „Ale Bezděz mě uchvátil. Nejhezčím místem je Templářský palác, prostor pod střechou působí útulným dojmem, malými okénky vidíte mnoho krásných míst v údolí pod hradem. Upoutalo mě také křeslo pro velmože a kláda pro hříšníky. Do křesla si kluci sedli a udělali jsme jim hezké fotky.“

Na oknech Templářského paláce lezly desítky much, tradičních obyvatelek Bezdězu. „Nejvíc jich ale máme v Purkrabském paláci. Když však otevřeme okna, většinou z hradu odletí,“ prozradila průvodkyně Tereza Budajová, studentka z Litoměřic.

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Templářský palác se na Bezdězu otevřel po dlouhých letech díky rozsáhlé obnově. „Je hezký a hodně lidí nám říká, že sem přišli kvůli němu. Teď se tam mohou podívat na výstavu starých mincí, příští rok přibude v Templářském paláci model Bezdězu a archeologické nálezy z hradu,“ dodala Budajová. „Nejvíc turistů chodí v létě na Bezděz v sobotu, kolem tisícovky. Někdo na hrad vyrazí i v pondělí, kdy není otevřený. Podívají se něj zblízka a často se sem vrátí na prohlídku znovu v úterý. Přichází k nám hodně rodiny s dětmi a páry.“

Poslední bouřka byla před měsícem

V sobotu odpoledne oživily Bezděz nejen lučištníci a kovářská dílna, ale také skupina lidí v čele s manželskou dvojicí. Na nádvoří si připomněli desáté výročí svatby a s kamarády a známými si připili sektem.

Vysoké hradby poskytovaly všem osvěžující chládek a dávaly zapomenout na vyprahlou přírodu pod královským hradem. Sucho ovšem za okamžik připomněly popelníky s pískem na dřevěných lavicích u občerstvení, do něhož kuřáci zapíchávali nedopalky.

„Popelníky jsme tam dali, aby nikoho nenapadlo hodit dokouřenou cigaretu dolů do lesa,“ prohlásil kastelán. „Kdyby les chytil, byli bychom ve velkém průšvihu. Dole jsou sice stromy ještě zelené, ale nahoře kolem hradu, kam slunce pálí nejvíc, mají rezavou barvu a padá z nich listí. Už ani nepamatuji, kdy tady pořádně pršelo. Poslední bouřka byla, tuším, před měsícem.“

Na Bezděz vyšplhalo letos do konce července 42 656 lidí, skoro o 1250 víc než ve stejném období loňského roku. „Ve všední dny chodí hlavně dopoledne, kdy není tak velké vedro,“ shrnuje kastelán.

Bezděz patří mezi české hrady, kam se turisté dostanou s velkou námahou. Stoupá tam prudká kamenitá cesta, obtížně schůdná především pro starší a obézní lidi se špatnou fyzickou kondicí nebo s nemocnýma nohama. Loni se na cestě odehrály tři úrazy, letos naštěstí kastelán neví o žádném.

Autor: