Praha 5 rozdala kritizované betonové květináče, za den byly rozebrané

  16:34
Přes dvě stě nevyužitých betonových květináčů nabídla v pondělí radnice Prahy 5 zájemcům zdarma za odvoz. Přestože se v minulosti nepodařilo nevzhledné truhlíky kvůli nezájmu prodat, nyní byly za den všechny rozdané.

V cípu za bývalým lihovarem ve Smíchově je dnes uskladněno asi 40 betonových květníků. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Všech 239 kusů nádob kontejnerové zeleně, které byly nabídnuty za odvoz na základě darovací smlouvy, jsou rozebrány. Zájem o ně byl enormní,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová.

Největší betonový kvádr vážil 12,5 tuny a před naložením musel být rozpůlen.

Stromy zasazené v obřích květináčích se na území městské části začaly objevovat v roce 2012, aby v okolí zlepšily ovzduší. Projekt vznikl za starosty Milana Jančíka a včetně výsadby zeleně stál téměř 21 milionů korun.

Fotogalerie

Městská část dosud nemohla s květináči nijak nakládat, protože je nakoupila za evropské dotace a vztahovalo se na ně období udržitelnosti projektu.

Několik kusů bylo před lety vyřazeno z dotačního programu za účelem prodeje. Za jeden betonový květináč chtěla radnice 37 tisíc korun. Do loňského roku se jich prodalo jen pár.

Truhlíky se staly terčem kritiky místních obyvatel a recesisté si z některých udělali bazén. Radnice navíc dostala od památkářů pokutu za jejich umístění v památkové zóně 147 tisíc korun. Část poté skončila na zarostlém hřišti nedaleko Radlické.

Autor: