Kde je rys Jiří? Stopaři procházejí Beskydy a pátrají po šelmách

  11:14
Fotopast v oblasti Pindula nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je ukrytá pod skalou asi kilometr od hlavní silnice. Dostat se k ní znamená vystoupat krkolomnou cestou, momentálně v čerstvě napadaném sněhu. Ochránci přírody tu pravidelně sledují rysa Jiřího.

František Šulgan při mapování šelem v CHKO Beskydy | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„V minulém roce jej fotopast zachytila asi pětkrát, ale v posledních měsících se po něm slehla zem,“ vysvětluje František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy.

Do divoké přírody vyrazil podobně jako desítky dalších profesionálů a dobrovolníků, kteří až do neděle budou v Beskydech pátrat po velkých šelmách.

Tento monitoring provádějí ochranáři každou zimu už čtyřicet let. Šulgan se akce účastní už po pětadvacáté. „Sledujeme jakékoliv pobytové znaky rysů, vlků či medvědů. Nejde jen o stopy, ale také o trus, kusy potravy, polámané větvě či poškrábané stromy,“ vysvětluje.

V Beskydech vyrazilo do terénu asi sedmdesát stopařů. Pročesávají 1 200 kilometrů čtverečních, od Jablunkova až po Francovu Lhotu. Dalších padesát jich pátrá na slovenské straně v oblasti Kysuce. Pohybují se podle map po předem stanovených trasách, podle množství sněhu používají běžky či sněžnice.

„Nasněžilo, což má své plusy i minusy. Některé stopy nám mohly zapadat, na druhou stranu, pokud by tudy zvířata prošla čerstvě, máme nádherný záznam jejich pohybu,“ popisuje Šulgan.

S medvědem nepočítají

Po čtyřdenní akci budou odborníci asi měsíc vyhodnocovat poznámky stopařů. Měli by tak získat přehled, kudy se chráněná zvířata pohybují.

„Akci děláme záměrně v období páření vlků a rysů. Samci při hledání vhodné partnerky urazí až stovky kilometrů. Příliš nepočítáme s tím, že bychom narazili na medvěda, i když kolegové na Slovensku jeho aktivitu zaznamenali i v zimních měsících.“

Přesné počty zvěře ale ochránci přírody po pátrání nezískají. Odhady mají k dispozici vždy až ke konci roku, když vyhodnotí záznamy z fotopastí a další poznatky.

„Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10–12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců,“ informovala Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

I když jsou velké šelmy chráněny zákonem, umírají na silnicích nebo přičiněním pytláků. Ochranáře naposledy šokoval případ zastřelené rysice Laury, kterou našli loni v říjnu poblíž Ostravice pod Lysou horou.

„Doufejme, že stejný osud nepotkal i Jiřího,“ zmínil Šulgan, který včera stopy rysa ve fotopasti na Pindule nenašel. „Ale zatím je brzy na nějaké závěry, je možné, že jeho pohyb zase zachytíme,“ dodal ochránce přírody.