Do Beskyd jezdí dvakrát více lidí než do Jeseníků, turistů v horách přibývá

  8:36
O téměř dvacet procent stoupl v minulém roce počet návštěvníků Beskyd. Více bylo i turistů v Jeseníkách. Statistiky ovšem nejsou zcela přesné, návštěvníků může být ve skutečnosti ještě více. Zhruba o polovinu větší množství lidí zamíří každoročně do Beskyd než do Jeseníků.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle Českého statistického úřadu v Beskydech v roce 2018 přenocovalo 303 488 návštěvníků, v Jeseníkách pak 182 370.

To v praxi znamená, že od roku 2015 zaznamenaly Beskydy o 51,5 procenta více lidí, Jeseníky ve stejném období přivítaly o 41 procent hostů více.

Podle předsedy Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáše Raka však nejsou počty návštěvníků obou pohoří, vycházející z dat Českého statistického úřadu a centrály CzechTourism, úplně nejpřesnější.

Sdružení si totiž nechalo zpracovat analýzu, která využívá nejmodernější metody a vychází z dat mobilních operátorů. Ti zaznamenávají přihlášení telefonů k jednotlivým vysílačům. A jejich zjištění se od údajů zveřejněných statistickým úřadem výrazně odlišují.

„Čísla z Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejsou přesná, protože zahrnují pouze informace od ubytovatelů či z dotazníků. Ve srovnání s naší analýzou využívající data mobilních operátorů, která stanovuje návštěvnost Jeseníků ročně ne ve statisících, ale v milionech, se tak podstatně liší,“ řekl Tomáš Rak. 

„V Jeseníkách je totiž spousta malých penzionů a ubytování, která hosty nevykazují. Vím, že se nesledují například na Dolní Moravě. Pro srovnání s cestovním ruchem v Beskydech, kde analýzu nedělali, však nejde vycházet z jiných čísel, než jaká zveřejnil statistický úřad.“

Na růstu obliby Beskyd se podle Moniky Konvičné, ředitelky Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy-Valašsko, podílí také způsob, jakým se jednotlivá místa prezentují. „Nejvyhledávanějšími turistickými cíli v Beskydech se v posledním roce staly Muzeum Tatra v Kopřivnici, hrad Hukvaldy a Štramberská trúba,“ uvedla Konvičná.

Letos opět přibyly nové zajímavosti, jako je například panoramatická Stezka Valaška.

Spoustu míst je ještě neobjevených

Podle Tomáše Raka v Jeseníkách nejvíce lidí míří na Praděd, Červenohorské sedlo, Rejvíz, Dlouhé stráně či do Dolní Moravy a Priessnitzových lázní.

„Tato místa už začínají pomalu pod náporem turistů kolabovat. Proto se teď naše sdružení snaží každý víkend v jednom z nich představit hostům i jiné lokality, které zatím nepatří do top desítky, a motivovat je k návštěvě tak, aby se hosté v horách více rozptýlili. Zveme je třeba do zatopených lomů, Čertovy kazatelny, Javorníků a podobně,“ řekl Rak.

Také v Beskydech jsou turisticky méně exponované a přitom zajímavé lokality.

„Třeba Horečky, Bílá, Bílý kříž a Bumbálka se spoustou tras s krásnými výhledy nebo Masarykovo údolí. A možná někde záměrně neinvestují tolik do propagace právě proto, aby si ta místa zachovala klid,“ přiblížila Monika Konvičná nejzajímavější místa Beskyd.

Rozdíl v návštěvnosti obou pohoří vychází podle náměstka hejtmana Jana Krkošky z historie.

„Beskydy byly mnohem více osídlené, původní obyvatelstvo tady i po válce zůstalo a mnoho průmyslových podniků z Ostravska zde provozovalo rekreační zařízení,“ vysvětluje Jan Krkoška. 

„Jeseníky jsou naopak drsnější a surovější se zcela odlišným charakterem divočejší krajiny s hlubokými lesy a magickými zákoutími. Kdo se zaměřuje zejména na horskou turistiku či cykloturistiku, klid a pohodu, je v Jeseníkách maximálně spokojen, protože nabídka pro rodiny s dětmi je koncentrovaná do pár středisek.“