V beskydských lesích po bídných měsících konečně rostou houby

  6:50
Houbaři mohou konečně vyrazit do lesa. S koncem prázdnin díky vlhčímu počasí začaly v Beskydech růst houby a podle odborníků by příznivá situace v mohla pokračovat.

„Pokud vím, tak v Moravskoslezském a Zlínském kraji aktuálně nejvíce hub zájemci najdou v Beskydech, například v okolí Velkých Karlovic. Před pár dny jsem tam jen během čtyř hodin nasbíral dvanáct kilogramů hřibů,“ říká kopřivnický mykolog Jaromír Durček.

Zároveň však dodává, že nabídka zatím není příliš pestrá. „Nasbíral jsem kolem padesáti praváků a dvacet modráků. Ostatní druhy zatím moc nerostou, nenarazil jsem například na bedlu.“

Podle mykologa se houby teprve vzpamatovávají z úmorných letních veder. „Průběh letošního července a srpna byl pro houby velmi nepříznivý a třeba v Podbeskydí neroste vůbec nic. Nějaké houby se sice dají najít v okolí Bílé, ale je toho poskrovnu. Výhledově by se však situace mohla zlepšit. Pokud bude v září vlhčí počasí, můžeme očekávat i velké množství hub,“ popisuje Durček.

Podobného názoru je opavský mykolog Vít Balner. „Letos ještě nebyla žádná pořádná houbařská sezona. V poslední době se objevovaly spíš drobné podeštné houby, jako jsou například penízovky. Najít bylo možné také holubinky nebo drobné hřiby, jako je hřib žlutomasý. Ty větší, masité houby, teprve začínají růst. Objevují se však už kozáky a kolodějové. Zatím to sice není nic slavného, ale očekávám, že září bude plodnější.“

Lidem, kteří půjdou do lesa zkusit štěstí, mykolog Durček doporučuje hledat spíše v údolích, kde se nachází hlubší vrstva jehličí, případně také podél cest. „Na vrcholcích to nemá smysl, během veder se úplně spálily,“ vysvětluje.

„Všechno je to hlavně o vodě. V místech, na kterých více pršelo, bude šance mnohem větší,“ doplňuje Vít Balner.

Autor: