Bertiny lázně v Třeboni čeká modernizace. Budou téměř rok zavřené

  11:22
Nové pokoje, bazén, jídelna i kuchyně. Třeboň chce investovat do oprav a modernizace svých Bertiných lázní. O rekonstrukci město jedná přes dva roky. Kvůli neshodám s památkáři zatím nedojde k navýšení ubytovacích kapacit.

V Bertiných lázních se chystá stavba nového bazénu s proskleným dnem. | foto: Bertiny lázně

Nejstarší lázně v Třeboni si proměnu zaslouží. Nakonec ale její rozsah nebude zatím takový, jaký by si město a ředitel představovali. Místo rozšíření kapacit se od letošního podzimu budou modernizovat pokoje a gastroprovoz. A kvůli proměně pokojů pro hosty se jejich počet sníží zhruba o šest, některé dvoulůžkové pokoje se budou předělávat na jednolůžkové.

Bertiny lázně zasahují do památkové zóny a představitelé lázní nedošli při vyjednávání o přístavbě ke shodě s památkáři.

„Historické jádro má určitého ducha, takže Bertiny lázně by s tím měly ladit. Požadavky památkové rady na přístavbu by znamenaly náklady vyšší o několik desítek milionů, posouvají se i ceny na stavebním trhu. Projekt rozvoje tak nakonec rozdělíme na etapy,“ uvedl před časem Milan Kramárik, jednatel Slatinných lázní Třeboň, kam patří i Lázně Aurora.

Zastupitelé na konci března schválili projekt rozvoje Bertiných lázní pro následující dva roky. „Práce by měly začít v září 2018 a skončit na konci května 2019. Vzhledem k tomu, že pokračuje další fáze přípravy projektu, bude cena ještě upřesněna. Odhadované náklady jsou nyní zhruba 170 milionů korun,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Bednářová. Po dobu zmíněných měsíců se lázeňským hostům Berta uzavře.

Město si vezme úvěr

Ředitel Kramárik slíbil, že o zhruba sto klientů se v době odstávky postarají v Lázních Aurora, tito lidé budou ubytováni v přilehlých penzionech.

„Počítáme, že v plné kapacitě využijeme ještě hotel Regent. Jinak máme dostatečnou rezervu z pohledu zdrojů, kterými můžeme disponovat, máme trojnásobek oproti roku 2015 a tím tu devítiměsíční ztrátu pokryjeme,“ ujistil Kramárik. Slatinné lázně v Třeboni platí městu nájemné ročně ve výši 80 milionů korun.

Právě město uhradí stavební práce přibližně za 119 milionů korun prostřednictvím úvěru. Ten bude splácet pravidelnými měsíčními splátkami po dobu deseti let. Pokrytí splátek zajistí navýšení nájmu lázním od roku 2020.

S návrhem financování nesouhlasil finanční výbor zastupitelstva v čele s radním Jiřím Vopátkem.

„Úvěr není nejlepším řešením, i když investice je opravdu nutná. K poslednímu dni roku 2017 bylo na městském účtě 107,5 milionu korun, což je nejvyšší zůstatek od roku 2010. Kdyby se město nepustilo letos do výstavby zimního stadionu za víc než 80 milionů, zbylo by víc peněz na lázně,“ poukazoval Vopátek. Přesto většinou hlasů návrh na financování prošel.

V plánu první etapy je modernizace všech pokojů v Bertiných lázních. Momentálně nabízí okolo 190 lůžek, většina z nich přesluhuje a je v provozu více než dvacet let. Kromě pokojů a jejich vybavení se promění i vzhled koupelen. Návštěvníci ocení ještě novou jídelnu a gastroprovoz. Stavaři se podívají také na havarijní technologie vnitřního bazénu a vymění je, sauny se přesunou do nových prostor.

První etapa rekonstrukce zasáhne území mezi Zlatou stokou a cyklostezkou za lázněmi. V budoucnu město počítá s přístavbou ubytování, nedostačující kapacity řeší vedení lázní dlouhodobě.

Historie Bertiny lázně Byly založeny v roce 1883 a stojí blízko historického centra Třeboně. Zaměřují se na léčbu poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů. Dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje či apartmány nabízejí celkem 191 lůžek. V roce 2017 je navštívilo 9 630 klientů z toho 6 700 samoplátců.