Největší hradecké sídliště se dál rozpadá, opravy začnou snad za tři roky

  9:38
Benešova třída neúspěšně zápasí s časem a čeká na rok 2022, kdy by měly začít velké opravy, odhadem za miliardu korun. Hradec Králové si na ně chce vzít úvěr a současně usilovat o dotace. Aby však radnice s rekonstrukcí vůbec mohla začít, musí mít souhlas všech vlastníků bytů v nejlidnatější ulici kraje.

První etapa revitalizace hradeckého bulváru skončila již před pěti lety. Od té doby město na ty nejkřiklavější závady na Benešově třídě každoročně uvolňuje jen jednotky milionů, což je žalostně málo, stav celé ulice se tak až nečekaně rychle zhoršuje.

Prokazuje to exkurze v železobetonovém království, které začalo růst v roce 1970 a v dobách vzniku se pyšnilo například předsazenými krytými chodníky, bezbariérovými rampami, lávkami a množstvím schodišť. A právě tyto výjimečné prvky jsou po 50 letech největším postrachem.

Ještě když iDNES.cz před rokem ve fotoreportáži přinesl snímky několika nejkritičtějších míst, na kterých je jasně patrná nejen únava, ale rovnou hroucení masivních ocelových konstrukcí, po několika nyní již uzavřených schodištích a lávkách denně procházely stovky lidí. 

„Když jsem řešil zimní údržbu, vydal jsem zákaz solit tato schodiště směsí písku a soli, aby jejich degradace nebyla tak rychlá. Nepomáhá to, vlhkost na tu konstrukci působí,“ řekl ředitel hradeckých technických služeb Tomáš Pospíšil.

Nedávno dělníci uzavřená schodiště odkryli a místním se tak naskytl pohled na téměř průsvitná čela stupňů a rozežrané nosné konstrukce. 

„Je šílené, že město takovou zkázu dopustilo, ale na druhou stranu na opravách schodišť se pracuje. Přesto si nedělám iluze a řekl bych, že zůstanou zavřená nejméně do konce roku,“ míní místní obyvatel Václav Urban.

Jako v Pripjati

Letošní opravy schodišť, ochozů a střech by měly vyjít asi na šest milionů korun, dalších zhruba 10 milionů bude potřeba na zastřešení nad chodníky na obou stranách ulice. Tyto investice však přicházejí pět minut po dvanácté. Vždyť u služebny městské policie ze stropu visí bílé krápníky, demontované podhledy odhalují rez, u nedávno zavřené masny na druhé straně ulice se zase ve stropu nebývale daří vlaštovkám, které si tu postavily desítky hnízd. 

Na dalších uzavřených schodištích s neuklizenými haldami suti se mezi pokroucenými rezavými plechy nebývale vede náletovým stromům. Některé scenérie, kde neudržovaná zeleň cizopasí na železobetonu, vzdáleně připomínají nyní již ikonické obrázky z narychlo evakuované Pripjati u Černobylu v roce 1986. 

Zoufalství asi nejvýstižněji vystihuje nasprejovaný nápis ve stylu „Poslední ať zhasne“. Na šedé fasádě oranžově svítí „Bene už nikdy nebude, co bývala“.

Přes všechnu evidentní beznaděj se však napravovat aspoň nejhrůznější závady přece jen daří. Za dobu oprav jedné sice vznikne několik jiných, ale podařilo se například zkultivovat jednu z ramp nad veterinou nebo rozebrat blízké schodiště, které se zhroutilo již před několika lety a od té doby ho kryje zelená plachta. 

„Bene“ je rovněž místem velkých kontrastů. Zatímco uprostřed třídy zurčí fontána, ve stínu stromů lákají lavičky a na záhonech před vchody kvete vzorně udržovaná vegetace, na obou jejích koncích kvetou pouze rezavé konstrukce a rozpadají se torza kdysi snad zdobných sídlištních prvků.

Dočká se bulvár dotace?

Před podzimními komunálními volbami se na Benešově třídě roztrhl pytel s politickými sliby. Místní se dozvěděli, že oprava je priorita číslo jedna, ale také, že dotace jsou více než jisté. Tři čtvrtě roku poté by reprezentace města měla poslední tvrzení upravit, že podpora je možná. Město ví, že ve hře jsou peníze na regeneraci veřejných prostranství, a proto bedlivě sleduje upřesňování dotačních programů. Za rok by již údajně mohlo být jasné, zda vůbec a v jaké výši Hradec na podporu dosáhne.

Hradec má zpracovanou projektovou dokumentaci na miliardovou akci, dalším krokem by měla být žádost o územní řízení. 

„V okamžiku, kdy bude vidět, že se úředně blížíme k cíli a bude moct být vydáno stavební povolení, tehdy si město zažádá o úvěr. Legislativa má však svá úskalí,“ uvedl náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) a současně upozornil zvlášť na novelu stavebního zákona. 

Nestačí se totiž na souhlasu s řízením dohodnout pouze se společenstvími vlastníků jednotek (SVJ), ale rovnou se všemi vlastníky bytů, kterých je na Benešově třídě kolem 1400.

„Sehnat souhlasná stanoviska všech vlastníků je nemožné. Je to úkol hodný Asterixe,“ podotkl opoziční zastupitel Aleš Dohnal. 

„Je to obtížná věc, ale rozdělili jsme si úkoly, jsou zainteresována všechna SVJ. Už se však objevují výklady, že by měly stačit tři čtvrtiny souhlasů, dokonce se uvažuje i o nové zákonné úpravě. Věřím tomu, že řešení najdeme,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová.

I kdyby se podařilo sehnat potřebný počet souhlasů, Hradec bude stát před nejtěžším úkolem: obrovskou finanční náročností. 

„Zaujala mne miliarda na Benešovu třídu a současně na stadion. Jako ekonomickému laikovi mi to nedává smysl a nevím, jestli si to město může dovolit,“ ozval se na zastupitelstvu Jan Čáp (KDU-ČSL). 

Namísto zpražení koalicí se však od ní dočkal nečekaného pochopení: „Jsem ráda, že byla vznesena otázka, zda si věci, které jsou naplánovány, můžeme dovolit.“ Prohlásila to náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).