Bednáři z Prazdroje se dostali na seznam národního kulturního dědictví

  16:26
Bednáři Plzeňského Prazdroje jsou oficiálně zapsáni v národním seznamu kulturního dědictví. Informaci potvrdilo ministerstvo kultury. Osmičlenná parta je tak o krůček blíž k tomu, aby se dostala na seznam světového dědictví UNESCO.

Plzeňští bednáři usilují o to, aby se dostali na seznam UNESCO. | foto: Plzeňský Prazdroj

Ministr kultury Antonín Staněk v minulých dnech oficiálně schválil zapsání bednářského řemesla v Plzeňském Prazdroji na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

„Rozhodnutí ministerstva nás velice potěšilo. Bednářské řemeslo je nedílnou součástí pivovaru. Moc rádi bychom se dostali až na seznam UNESCO,“ uvedl Rudolf Šlehofer, manažer cestovního ruchu a historického dědictví Plzeňského Prazdroje.

Bednáři jsou zřejmě jedinými pokračovateli kdysi slavného pivovarského řemesla. Tradice sahá až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku před více než 176 lety.

V dobách největšího rozkvětu na začátku minulého století pracovalo v plzeňském pivovaru zhruba 150 bednářů. Plzeňský Prazdroj drží tradici tohoto řemesla zřejmě jako jediný pivovar na světě.

Fotogalerie

Bednáři mají důležitou úlohu. Starají se o ležácké sudy a dubové kádě, ve kterých kvasí a zraje pivo. Díky jejich práci mohou dnešní sládci stále srovnávat pivo zrající v moderních cylindrokonických tancích s tím, které zraje a kvasí tradičním způsobem.

„Každoročně vyrobí další dva nové ležácké sudy o objemu kolem 40 hektolitrů, které se přesunou do sklepů. Celkem jich má pivovar kolem stovky, kádí je stejný počet,“ uvedla mluvčí pivovaru Jitka Němečková.

Dodala, že kromě toho bednáři vyrábějí malé pivní sudy o objemech od tří do 50 litrů pro různé slavnostní příležitosti.

Bednáři se chtějí dostat na seznam UNESCO (13. 7. 2017)

Autor: