Nový bazén otevřou v Pardubicích v sobotu, poslouží i neplavcům

  10:20
Pardubice mají dokončený nový pětadvacetimetrový bazén a místní aquacentrum tak vstoupí do nadcházející letní sezony posíleno o další plaveckou plochu. Jeho stavba trvala 11 měsíců.

Nový 25metrový bazén se v Pardubicích otevře 5. června. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bazén má parametry pro dorostenecké závody i malou hloubku pro neplavce. V nejhlubším místě má 160 centimetrů. Nové sportoviště má ulevit velkému padesátimetrovému bazénu, který je permanentně přetížen. 

O tom se ostatně mohli osobně přesvědčit účastníci středečního slavnostního otevření. Po patnácté hodině v něm nebyla ani jedna volná dráha pro veřejnost.

Fotogalerie

„Hledali jsem kompromis mezi závodním a rekreačním bazénem. Má hloubku od 120 do 160 centimetrů, aby si v něm mohli zaplavat i návštěvníci, kteří si nejsou jistí ve velké hloubce,“ řekl k novému bazénu ředitel areálu Jiří Vysoudil.

V něm budou plavecké kurzy a od září zkusí plavecký areál nabídnout rodičům plavání batolat nebo rehabilitační cvičení pro lidi po úrazech. Zaplavat si v něm může ale také veřejnost a kondiční plavci.

„Od září je na prvním stupni povinná plavecká výuka, máme nahlášeno o 500 dětí víc. Od rána do odpoledne se tu děti učí plavat. Uvolní se nám dráhy, lidé budou mít při plavání větší komfort,“ řekl Vysoudil. 

Plavecký areál má dlouhodobě návštěvnost i s letním koupalištěm okolo 450 tisíc lidí ročně. Podle Vysoudila se s otevřením nového bazénu o mnoho nezvýší.

Vodu v novém bazénu čistí pískový filtr, oproti padesátimetrovému bazénu mikroby odstraňuje také UV lampa, vodu dezinfikuje chlór, stejně jako v ostatních bazénech plaveckého areálu. Pětadvacetimetrový bazén je kompletně připravený na otevření, prošel všemi kontrolami bez výhrad.

„Kontroluje nás hygiena, odebíráme vzorky vody, předkládáme provozní řád, od hasičů jsme si museli nechat schválit dokumentaci o zdolávání požáru,“ řekl technický náměstek areálu Radek Musil.

Letní pláž se návštěvníkům otevře za týden

Stavbě bazénu předcházela demolice strojovny. Stojí na pylonech, tvoří ji železobetonový skelet a je ve stejné výšce jako padesátimetrový bazén. Plavci mezi nimi mohou procházet, odděluje je skleněná stěna, která zároveň obě místa od sebe odhluční. 

„V areálu bazénu je teplota vzduchu 28 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu 68 procent,“ uvedla mluvčí stavební společnost Strabag Edita Novotná.

Letní pláž, která měla loni z důvodu prací na této přístavbě sezonní pauzu, bude otevřena od poloviny června.

Město za bazén dalo 65 milionů korun. Dotace radnice neměla. Poprvé příslib peněz dostala, ale Ministerstvo školství výplatu zastavilo kvůli kauze s dotacemi ve sportu. Podruhé už město neuspělo.

„Bylo to těžké rozhodování, jestli máme bazén zaplatit ze svého. Sešlo se kvůli tomu i mimořádné zastupitelstvo. Celou dobu jsme počítali s dotačním titulem,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková z hnutí ANO. Nakonec podle ní rozhodla potřeba mít bazén pro děti, které mají povinnou výuku plavání.