Dva roky příprav, pak ve Zlíně vznikne baťovský světový archiv

  15:44
Žádnou podobnou zásobárnu informací, fotografií a dokumentů nikdo na světě nemá. Firma Baťa o ni ale stojí. A protože část informací už dávají dohromady historici Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, vznikne právě tady. Půjde o baťovský globální digitální archiv.

Vnučka T. Bati Rosemarie Blythová Baťová a rektor univerzity Petr Sáha podepsali smlouvu o vytvoření baťovského archivu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vznik archivu ve Zlíně potvrdila ve čtvrtek svým podpisem vnučka zakladatele obuvnické firmy Tomáše Bati Rosemarie Blythová Baťová.

„Je to úžasný nápad. Koncept digitálního archivu, díky kterému se k informacím dostanou badatelé z celého světa, je velice zajímavý,“ prohlásila.

Informační centrum Baťa, které je součástí univerzitní knihovny, má shromáždit na padesát tisíc archiválií z různých koutů světa spojených s historií společnosti. Odborníkům bude pomáhat i právě podepsaná smlouva.

„O záchranu baťovských archivů se tak podělíme všichni,“ zdůraznil rektor univerzity Petr Sáha.

Digitální archiv má co nejvíce sloužit lidem

Myšlenka vytvoření světového archivu ve Zlíně je stará už několik let. V digitální podobě by neměly chybět například zřizovací listiny, firemní noviny, fotografie a další tiskoviny.

Zájemci se díky tomu podívají na otevření a fungování společnosti po celé Africe, na zakládání výroby v Severní i Jižní Americe nebo budování prodejen ve státech bývalé Jugoslávie.

Tomáš Baťa se pohyboval po celém světě, firma Baťa rovněž a my to chceme dělat také. Přál by si, aby věci sloužily lidem, a my se snažíme, aby byl archiv veřejnosti k dispozici co nejdříve,“ naznačil historik Zdeněk Pokluda ze zlínské univerzity.

Všechny archiválie pak budou IT specialisté převádět do kvalitní digitální podoby a vytvoří z nich obrovské úložiště informací.

„Také musíme materiály popsat a označit. To bude zřejmě největší přínos, protože u každé fotografie pak bude zřejmé, z jakého roku a místa pochází a co zachycuje,“ upřesnil ředitel univerzitní knihovny Ondřej Fabián.

Hotovo má být za dva roky

Baťovský archiv by měl být hotový do konce listopadu 2019. Zájemci ho sice najdou na internetových stránkách, ale jeho používání bude podléhat autorskému zákonu.

Práci univerzity bude financovat kanadská společnost, kterou Rosemarie Blythová Baťová zastupuje. Na projekt poskytne 33 tisíc eur (zhruba 900 tisíc korun).

„Dnes je on-line dostupná jen malá část baťovských sbírek. Cílem projektu proto je vytvořit jedinečný, obsáhlý a uživatelsky přátelský zdroj pod jednou střechou,“ vysvětlila Blythová Baťová.

Autor: