Jeden hrob za patnáct minut. V Brně nahradí kopáče speciální bagr

  18:08
Práci, kterou dosud měli na starost muži s lopatami, na brněnském Ústředním hřbitově nově obstarává bagr. Stroj BOKI 2552 určený speciálně k hloubení hrobů je podle správy hřbitova první svého druhu v Česku.

Bagr za 2,36 milionu korun obdrželi v Brně minulý týden. Jeho úkolem je zrychlit a usnadnit kopání hrobů.

„Pro nákup jsme se inspirovali v zahraničí. V Německu, Francii nebo Rakousku je již běžné využívat při kopání hrobů mechaniku, například ve Vídni k tomu slouží 15 stejných strojů jako ten náš,“ oznamuje ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Nový stroj má podle ní tři hlavní přednosti. „Má speciálně upravenou lžíci, je úzký, takže je schopen na hřbitově zajet do řádků, a má otočnost 360 stupňů,“ jmenuje Říhová.

Fotogalerie

V ideálních podmínkách zvládne bagr vyhloubit hrob za patnáct minut, tedy za nesrovnatelně kratší dobu, než to trvalo dosud. Hroby se totiž v drtivé většině případů stále kopou ručně.

V Brně jich připravují několik denně. „Záleží to na úmrtnosti. Třeba dnes jsme jich kopali šest, včera čtyři. Výrazně víc je toho kolem Vánoc, kdy se lidé cítí opuštěně a úmrtnost roste. Máme tři kopací party a někdy je to na ně velký nápor,“ popisuje Říhová.

Na ústředním hřbitově nyní probíhá zkušební provoz, během něhož se pracovníci učí s bagrem správně zacházet.

„Nejdřív jej budeme zkoušet jen na ústředním hřbitově. Když bude čas na převoz, přijdou na řadu i další menší hřbitovy. Uvidíme, jaká bude efektivita. Pokud se bagr osvědčí, nebránila bych se pořízení dalšího. Ale nejdřív musíme zjistit, jestli to má smysl,“ podotkla Říhová.

Naopak na Olšanských hřbitovech v Praze stále kopou „postaru“. Reportér Matěj Smlsal si drsnou práci hrobníka zkusil. Kopal hrob, exhumoval a pohřbíval na opravdovém pohřbu. Podívejte se:

Autor: