Zavřete integrační středisko pro azylanty v Ústí, žádá hejtman vládu

  9:26
Integrační azylové středisko ministerstva vnitra v ústecké části Předlice, kde žilo ke konci roku 14 mužů a žen z Iráku, Kuby a Somálska, musí být zavřeno. Shodli se na tom koaliční partneři ve vedení kraje a hejtman Oldřich Bubeníček.

Azylové centrum v ústeckých Předlicích nyní slouží především rodinám s dětmi. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V nejbližších dnech pošle ústecký hejtman Oldřich Bubeníček dopis ministru vnitra a premiérovi s požadavkem, aby už do zařízení nebyli přijímáni další lidé a integrační centrum postupně zaniklo.

Zařízením v Předlicích prošlo loni 34 osob, většinou šlo o rodiny s dětmi. Koaliční politici tvrdí, že i tak mohou do Ústí přilákat radikály a s nimi nepokoje nebo že mohou být i sami hrozbou (psali jsme o tom zde).

„O tom, že takové zařízení v kraji je, nás nikdo neinformoval. V kraji máme desítky vyloučených lokalit a žije v nich na 40 tisíc lidí. Svých starostí máme dost,“ řekl hejtman, podle nějž ostatní kraje 20 let na sever posílaly sociálně nepřizpůsobivé lidi, a tak by se nyní měly na oplátku postarat o tyto cizince.

Nové azylanty přijměte jinde, žádá kraj

„Jsme kraj, který je v tomto jiný než ostatní. Nemáme zájem, abychom sem kvůli těmto zařízením přivedli lidi, kteří jsou schopni vyvolávat různé vášně. Věřím, že jak ministr, tak premiér to pochopí a zařízení bude postupně utlumeno,“ doplnil Bubeníček.

Zatím kraj požaduje, aby dostával pravidelné měsíční informace o počtu umístěných klientů v předlickém integračním středisku a další žadatelé o azyl byli přednostně umisťováni v jiných zařízeních mimo území Ústeckého kraje.

V Česku fungují v současné době čtyři azylová střediska. Kromě Předlic jsou další v Havířově, Jaroměři a Brně.

Na konci loňského roku v nich dohromady pobývalo 78 osob, kterým už byl udělen azyl, celkově jimi za loňský rok prošlo 200 osob z Ukrajiny, Vietnamu, Kuby, Sýrie, Iráku či Afghánistánu.

„Středisko v Předlicích funguje již od roku 1994. Po odchodu většina klientů zůstává v Ústí nad Labem, někteří odcházejí do Prahy,“ přiblížil mluvčí Správy uprchlických zařízení Kiril Christov.

U nás je už dost neintegrovaných lidí, míní hejtman

Předlické středisko je nevelký dům v ulici Husitská cesta. Azylanti zde žijí průměrně 8,5 měsíce a během svého pobytu se musí učit česky, najít si práci, bydlení a postupně se integrovat do české společnosti.

„Teď tam je málo lidí, za pár měsíců ale může být situace jiná, a může se začít uvažovat, že tu vznikne další. I proto požadujeme, aby se středisko zavřelo,“ pronesl náměstek hejtmana Martin Klika.

Podle něj lidé ve středisku sice prošli prověrkami, ale jsou to cizinci, kteří i přesto mohou být hrozbou.

Bubeníček připomněl, že se Ústecký kraj řadí na přední příčky v žebříčku regionů, které se dlouhodobě potýkají s vysokou nezaměstnaností, nedostatečnou kvalifikací pracovní síly a výskytem mnoha neintegrovaných skupin obyvatel.

„Nemůžeme proto být vhodným prostředím pro úspěšné naplňování smyslu a účelu sociální integrace,“ je přesvědčený hejtman.