Aviatická pouť hlásí rekordní zájem, elitní letci přilákali 35 tisíc lidí

  10:12,  aktualizováno  18:51
Letošní 29. ročník Aviatické pouti, který se o víkendu konal na pardubickém letišti, se těšil velkému zájmu diváků. Návštěvnost zřejmě vyrovná rekord z roku 2011, v sobotu i v neděli dorazilo asi 35 tisíc lidí. Největší pozornost poutaly ukázky závodu Red Bull Air Race, který se v Česku nelétá.

Světová série Red Bull Air Race má skončit se sezonou 2019. Závody předvádějí kombinaci rychlosti, přesnosti a dovednosti. Piloti prolétají trať mezi nafukovacími pětadvacetimetrovými pylony, někdy se pohybují pouze pár metrů nad zemí při rychlosti až 370 kilometrů v hodině. Letci Red Bull Air Race Martin Šonka a Petr Kopfstein převedli i sólová akrobatická vystoupení.

„Přitáhlo to určitě hodně lidí, vydrželi i v parných dnech. Byla to zřejmě nejen první, ale i nejspíše poslední příležitost to vidět,“ uvedl Petr Kolmann z pořadatelského týmu.

Fotogalerie

Nedělní program začal v 11 hodin, odstartovala ho skupina cvičných dvouplošníků a jednoplošníků. O dvacet minut později uctili pořadatelé památku letce Jana Kašpara. 

Původně se měla nad pardubickým letištěm proletět replika Kašparova Blériotu. Pilot Peter Mára ovšem ze zdravotních důvodů nemohl usednout za páky a jelikož další dva piloti, kteří s tímto letounem mohou do vzduchu, jsou obsazeni v jiných letadlech, Blériot pouze popojížděl po letištní ploše.

První velkoprostorová scéna přišla na řadu v 11:30, a to z první světové války. „Jsou to repliky, ale válečná scéna je vždy velmi působivá,“ řekl jeden z pořadatelů Aviatické pouti Jan Rudzinskyj.

Ukázka Red Bull Air Race Demo přišla na řadu ve 12:30. Ukázka trvala zhruba 40 minut, včetně nafukování a uklízení pylonů, ty nesmějí být nafouknuty během dalších ukázek.

Právě Red Bull Air Race Demo už v sobotu přilákalo na Aviatickou pouť celou řadu fanoušků. Kvůli Šonkovi s Kopfsteinem dorazila včera i čtyřčlenná pánská partička z Ostravy, vyzbrojená fotoaparáty a skládacími křesly. To, že populární seriál po sezoně končí, ale brali muži středního věku s humorem. 

Air show láká i cizince

„Ty pylony prý půjdou do výprodeje. Jsme tady proto, abychom to okoukli, plánujeme jeden pořídit na zahradu,“ prohlásil jeden z nich.

Lidé ovšem nedorazili jen z českých, moravských a slezských končin. V areálu byla slyšet polština, němčina, angličtina a dokonce i portugalština. Návštěvu si nenechala ujít ani řada známých osobností, například brankář české fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík.

V sobotu před zahájením akce kolabovala v okolí letiště doprava a zájem diváků byl opravdu veliký. Kolony se v okolí letiště tvořily hlavně mezi desátou a dvanáctou hodinou, kdy většina lidí na akci přijížděla.

Autoři: ,