Už i na Kristýně jsou migranti, pohoršilo ženu. V kempu byli turisté

  6:28
Bouřlivé reakce vyvolal dotaz na přítomnost skupinky cizinců v rekreačním areálu Kristýna u Hrádku nad Nisou, směřovaný na sociální síti na starostu města. Tazatelka Lenka Kociánová je považovala za migranty, což ale nebyla pravda.

Skupinka cizinců se pohybovala v areálu Kristýna. | foto: Brána Trojzemí, o.p.s.

„Už i na naší Kristýně posedává takováhle skupina cizinců a hlasitě poslouchá svou domorodou orientální hudbu. Drze pokukuje po ženách a vůbec,“ zněl letní vzkaz pro starostu Josefa Horinku.

„Jen se ptám, zdali sem mohou legálně z Německa jezdit a pobývat tu,“ ptala se na Facebooku zdravotní sestra. 

Nakonec se ukázalo, že se skutečně jedná o turisty z Německa. Z rekreačního areálu zase poklidně odjeli.

„Copak jsou uzavřené hranice? Skupinka - jak vy jste nazvala cizinců - byla dnes u nás na stánku pro zmrzlinu. Přišli, slušně pozdravili česky a slušně odešli. Myslím, že tady na Kristýně se chovají hůř i domácí lidé, než ti co sem přijedou,“ reagovala na dotaz Ika Veselá.

Starosta: Poradil jsem jí, ať zavolá policii

“Poradil jsem jí, ať v případě podezření, že jde o migranty, kontaktuje policii. Samozřejmě to není ideální řešení, ale jiné neznám, protože kontrolovat ty lidi nikdo jiný nemůže,“ ozřejmuje starosta Horinka.

Zároveň připouští, že volat policii na každého jinak vypadajícího člověka může skončit i pěkným trapasem.

„Jako když někdo volal hlídku na tři podobné hochy na Trojzemí a ukázalo se, že jde o indické studenty žitavské vysoké školy,“ vzpomněl starosta. Hrádek je podle něj malé město a každý, kdo působí odlišně, budí pozornost.

„Já pořád doufám, že to byl ojedinělý případ. Všichni víme, že žádní migranti tady nejsou,“ dodává Josef Horinka.

Policie: Žádní uprchlíci v kraji nejsou

Také policisté potvrzují, že žádní uprchlíci v Libereckém kraji nepobývají. Přestože mnoho lidí se jich bojí a o jejich přítomnosti jsou přesvědčeni, policisté ujišťují, že Liberecký kraj není jejich cílovou destinací.

„Za celou dobu od vypuknutí migrační krize v Evropě jsme u nás zachytili pouhé jednotky imigrantů,“ ujišťuje šéf krajských policistů v Liberci Vladislav Husák.

Šlo o dva Tunisany, kteří v únoru 2016 omylem přejeli německým vlakem až do Hrádku nad Nisou. Žádné další uprchlíky policisté nezachytili. Navzdory tomu musejí policisté odrážet názory, že uprchlíci tu jsou.

„Jistou nervozitu lidí vnímám hlavně na Českolipsku. Budují se tam průmyslové zóny a nabírají se cizinci. Je tam tisícovka Mongolů, objevují se i další legální pracovníci z Nepálu. Nevnímáme je jako rizikové,“ zdůraznil Husák. Lidé prý volají policisty nejčastěji k cizincům, kteří studují na Technické univerzitě Liberec.

„Studuje jich tam hodně, takže mnozí pod tíhou událostí ve světě vyhodnotí, že jsou to uprchlíci. Ale oni ti jsou legálně, studují nebo pracují,“ vyzdvihl policejní ředitel.

Za uprchlíky považoval muž Bulhary

Podobný případ se stal loni v Turnově. Místní občan tam vyfotografoval skupinku cizinců na náměstí Českého ráje a pod dojmem, že jde o uprchlíky, burcoval lidi k založení domobrany.

„Tři imigranti neboli čmoudi spatřeni na náměstí. Prosím o monitoring,“ vyzýval uživatel s přezdívkou Jack Daniel. Jeho slova vyvolala ve městě pozdvižení a stovky pisatelů jeho výzvu zavrhly. „Uprchlíci“ ve skutečnosti byli Bulhaři najatí na práci v nedalekém Žernově. Pisateli budiž ke cti, že se poté omluvil veřejnosti a osobně i starostovi Turnova za to, že vyvolával paniku.