VIDEO: Řidič měl nohy ve vodě, přesto s jeřábem vyjel z rozvodněné řeky

  17:56
Odvahu prokázal řidič autojeřábu na Valašsku při nedávných bleskových povodních. Snažil se zachránit svůj stroj z koryta rozbouřené řeky Vláry. I když měl v kabině nohy ve vodě, dokázal nakonec s jeřábem vyjet do bezpečí.

Bleskové povodně zasáhly Valašsko ve středu 22. května odpoledne. V té době stavební firma v osadě Svatý Štěpán, která je součástí města Brumov-Bylnice na Zlínsku, na pravém břehu řeky Vláry zakládala stavbu.

„Příval vody je tam odřízl. Aby dostal autojeřáb do bezpečí, prokázal chlapík, který řídil, obrovskou odvahu. V brodu uprostřed rozvodněné řeky Vláry sice uvázl, ale i přes velké riziko se rozhodl jeřáb zachránit,“ sdělil iDNES.cz místní obyvatel Karel Staník, kterému se celou záchrannou operaci podařilo natočit.

Na záběrech je vidět, jak řidič nejprve ze lžíce bagru otevírá dveře, přičemž do kabiny jeřábu nateče vody až po okna. Dveře pak vzhledem k síle vodního proudu musel zavřít bagrista svým strojem.

I takto zaplavený autojeřáb ale řidič dokázal nastartovat a nakonec s ním i vyjet z koryta přetékajícího vodou.

„Tatra je vybavena plně pohonným podvozkem, kde je celé hnací ústrojí chráněno centrální nosnou rourou. Její výkony v terénu jsou bez nadsázky nejlepší na světě. Sání i výfuk tohoto vozidla jsou nahoře, takže tatrovka, i když voda dosahovala až k palubní desce, nenabrala do motoru vodu. Toto vozidlo má zároveň minimum elektroniky, je vybaveno klasickým startérem se spínací skříňkou a baterií,“ vysvětlil mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Podle něj je zmíněným strojem jeřáb na podvozku Tatra, konkrétní typové označení je T-815 AD 28.

Zajímavostí je, že podvozek v modernizované podobě s možností nástavby jeřábu se v kopřivnickém závodu nadále vyrábí. Nemůže být ale v této konfiguraci nabízen na civilních trzích Evropské unie, protože tatrovácký vzduchem chlazený motor už nesplňuje ekologické normy.

Jestli autojeřáb zaplavený vodou vše přečkal bez trvalých následků, jasné není.

„Z pohledu nás jako výrobce je toto situace, kterou Tatra má vydržet a zůstat normálně provozuschopná. Je třeba vysušit kabinu, možná bude vhodná výměna elektroinstalace přímo v kabině,“ odhadl Čírtek.

Autojeřáb uvízl v brodě přes rozvodněnou řeku Vláru v osadě Svatý Štěpán.

Autojeřáb uvízl v brodě přes rozvodněnou řeku Vláru v osadě Svatý Štěpán.