VIDEO: Zámek na dotek a samostatný vozík. Přeloučská firma představila novinky

Jeden z největších výrobců zámků do automobilů, přeloučská firma Kiekert, představil novinku, kterou nyní finálně testuje. Vývojáři firmy navrhli nový typ elektronického zámku s přitahovačem dveří a elektrickým systémem pro otvírání dveří.

Dveře tak v místě, kde mají auta kliku, reagují na dotyk lidské ruky a poté se nehlučně samy otevřou.

„Za pět let bychom toto rádi montovali do aut,“ řekl generální ředitel Kiekertu Lukáš Hlava.

Fotogalerie

Kiekert vyvíjí také systémy, které umožní vstup do automobilu díky online aplikaci v mobilním telefonu.

„Právě toto řešení najde uplatnění v carsharingu (sdílení auta), přes přístupový kód v mobilu se k němu dostanou další uživatelé automobilu,“ řekl výrobní ředitel Kiekertu Petr Kuchyňa.

Dva týdny je novým pomocníkem u pásové výroby nezvyklý zelený elektrovozík, který firma za sto tisíc euro pořídila od výrobce z Rakouska.

„Jezdí úplně sám, je plně samostatný. Když od válečkového dopravního dostane vozík signál, že je připravena paleta s komponenty, sám si načte, o jaké zboží se jedná, a ví, kam ho má odvážet. Vozík dál signálem z tabletu dostává další pokyn, že na něj čeká nakládka smontovaných dílů, přijede, naloží a odveze na správné místo,“ popsal Kuchyňa.

Vozík běžně vozí 500 kilogramové palety, ovšem zvládne i tunovou nakládku. Nemá žádné laserové odrazky, které by mu přesně vytyčovaly trasu, pouze zadanou uličku. Když mu stojí v cestě překážka, umí ji objet.

„Když jsme po dvou dnech fungování přišli do výrobní haly, kde je vozík využíván, mistrové výroby si ho pochvalovali. K novým technologiím bývá zpočátku odpor, ale tuto novinku přijali s nadšením,“ řekl Kuchyňa.

Pracovní směny už nového pomocníka ve výrobě pojmenovaly, jedna směna mu dala jméno Rudla a druhá Zelda, podle zeleného čela.

Další novinkou je pak například systém, zajišťující komunikaci elektrovozu s nabíjecím kabelem během dobíjení. Obou těchto nových produktů již vyrábí přeloučská společnost tisíce denně. Takového objemu je schopna dosáhnout také díky vysokému stupni robotizace a automatizace.

Kiekert dodává zámky do 23 automobilek. Zpomalování růstu ekonomiky generální ředitel firmy nepociťuje. „Naopak, čísla budou letos zase lepší, výrobní růst bude o osm až deset procent. V příštích letech by se měl objem výroby zvyšovat o jednotky procent,“ uvedl generální ředitel.

„Budoucnost se ponese ve znamení online řešení, konektivity, elektroniky a ještě většího důrazu na ochranu zdraví a života všech účastníků silničního provozu,“ dodal Hlava.